Стопли ли се времето, започва да не ни свърта на едно място… Имаме нужда от чист въздух, малко разходка и красива природа. Природата около Луковит е известна със своята красота. В този район сме се насочили към притока на р. Искър – р. Златна Панега и по-точно Геопарк Искър–Панега.
Къде се намира Геопарк Искър–Панега ?
Поемате по главния път за Плевен и след 98 км ще стигнете село Златна Панега. Но геопаркът не се намира тук! В селото е карстовият извор Глава Панега, откъдето извира река Златна Панега. Той е и най-големият карстов извор в България! Но… обграждащите го пътеки са обрасли, а указателните табели почти липсват. Трудно е за ориентиране… Може да прочетете малко по-подробна информация ТУК – geograf.bg
Ние го пропуснахме и поехме директно към геопарка – още 12 км в посока Плевен. Разстоянието от София набъбна на 110 км, а от Плевен е едва на 54 км. Перфектно за еднодневно бягство от столицата… А ако сте избрали този район за няколко дневна почивка, не пропускайте това място! Паркингът е голям и се забелязва от главния път. Ако идвате от София ви се пада вляво (съответно от Плевен – вдясно), точно преди табелата за Луковит (и пак… от Плевен – след табелата).
Разгледайте места за настаняване в Луковит
Booking.comСтръмното спускане…
Добре дошли в Геопарк Искър–Панега! На паркинга има доста информация относно местността. Всичко е добре обозначено и направено приветливо за туристи. Обособяването на екопътеката е реализирано по проект за Развитие на българския екотуризъм през 2006 г.. Стартираме разходката, минавайки под малко мостче. След него ще ви се разкрие красивата речна долина… Съветвам ви да посетите мястото през пролетта или есента. Тогава е може би най-красиво. Снимките ми тук са от есенна разходка… личи си по цветовете на дърветата…
Следвате помощните дървени парапети и се спускате стремглаво надолу! Това е и най-трудната част от цялата пътека… Първо са стръмните камъни, а после и малко стръмни стъпала, направени в допълнителна помощ на туристите. Не забравяйте да хвърляте по един поглед назад, особено след слизането по стълбите…
Разходка край реката
Маршрутът със сигурност не е труден, дори е лесен, като изключим стръмната част в началото. Напълно подходящ е и за най-неопитните туристи. Срещнахме дори и майка с новородено… Вече слезли по стъпалата, преминаваме през кратък скалист участък. Няма как да се объркате, вървите право напред през камъните. След 5-10 мин ще достигнете първото разклонение, което може да ви обърка… ако сте много разсеяни! Има мостче и беседка за отдих, като на нея се вижда ясна стрелка, накъде продължава пътеката… Kолкото и да ни се иска да прекосим мостчето, продължаваме в другата посока…
Предстоят около 300-400 м вървене по равна полянка и нова възможност да отскочите до отсрещния бряг на река Златна Панега! Тук вече ни се налага… Отново добре видима стрелка насочва за правилната посоката.
От тук следва една приятна разходка по брега на реката и няколко мостчета, които дават възможност да и се насладим пълноценно. В зависимост от сезона се сменят пейзажите, които ще видите… При моето посещение, цветовата гама бе повече от разнообразна! А тихото и спокойно време ми помогна да използвам повърхността на реката като огледало… Така се получи една страхотна смесица от прелестното синьо на водата и оранжевите нюанси на растителността…
Най-красивата част от маршрута…
Вървейки край брега и любуващи се на прекрасните гледки, които се разкриват, стигаме и до най-красивата и част! Леко отклонение… Впечатление ще ви направи синьо-млечният цвят на водата! Наистина е уникален! Този цвят е характерен за карстовите ландшафти по целия свят. Дължи се на това, че водата е изключително наситена на карбонати.
Легенди разказват, че районът се е считал за свещен, а водата за лечебна още от древността. Намерени са доказателства за съществуването на древно римско светилище. Хора от различни краища са идвали тук с надеждата да намерят лек за болестите си.
Самата река е с дължина от около 50 км. Изминава ги от карстовия извор Глава Панега до река Искър, където се влива. Проломът, който образува преди Луковит, е един от най-красивите в България… И да продължим по пътя си… Стигаме до нова беседка, а след нея и възможността да походим допрени до скалата и надвесили се над реката! Красиво е! Пастелните цветове ви обграждат навсякъде, а ако се заслушате, чувате само звуците на природата и животинките… Спиращо дъха е…
За финал
Веднага след слизането от дървените платформи, ще видите Панежката Темна дупка. Това е все още неизследвана пещера с бликащ карстов извор. Не ви съветвам да се опитвате да влизате, ако не сте опитни пещерняци.
Малко след нея е и краят на разходката ни. Стигнахме до голяма поляна с добре обособен кът за отдих. Дължината на екопътеката е от 12 км, като продължава към Карлуковски карстов комплекс. Но от тук се губят следите на добре обособения път и става трудно за ориентиране… Да стигнем до това място ни отне около 1 час и 15-20 минути нормално ходене и много снимки. Върнахме се по същия път, искахме отново да минем през мостчетата и да се насладим на прекрасната синьо-млечна река…