
Пътуване до Копенхаген бе в полезрението ни много дълго време… Най-после успяхме да го осъществим, когато имахме огромна нужда да избягаме от монотонното ежедневие за един дълъг уикенд. Оказа се, че датската столица, считана за една от най-удобните за живеене локации в света, е страхотен избор за тази цел. Няколко спокойни дни сред градски разходки, емблематични забележителности и скандинавско хюга настроение могат да те накарат просто да се чувстваш добре! Представям ви основните неща, които може да видите за три дни в Копенхаген.
Къде се намира и как да стигнем
Копенхаген е изграден върху множество естествени и изкуствени острови по източния бряг на Дания. Покрай него преминава водният проток Йоресун, разделящ страната от Швеция и свързващ Балтийско със Северно море. Въпреки че е относително голям град (с население от 1,4 милиона души), придвижването из него е изключително лесно. Метрото е едно от най-модерните и удобни в цяла Европа, а директна линия свързва летището с центъра.
Разгледайте опции за коли под наем в Копенхаген
Кацайки на него, просто трябва да следвате табелите и лесно ще достигнете до станция Københavns Lufthavn, която е крайна спирка на метрото и няма как да се объркате за посоката, в която да продължите. Влакове има на чести интервали, а билет може да се закупи от многото машинки пред входа или онлайн (в края на статията ще добавя полезни съвети, където ви давам едно много лесно приложение за градския транспорт).
Къде да отседнем
Нощувките са едно от основните пера в бюджета при посещение на Копенхаген. С оглед на това, че щяхме да се прибираме в стаята само за спане, не искахме да даваме огромна сума за хотел, но и не искахме да се лишаваме от някои важни неща – самостоятелна баня, добра хигиена и удобна локация. Първоначално се насочихме към квартал Vesterbro и района на ЖП Гарата, но високите цени ни отказаха и се спряхме на Go Hotel City!
Градският хотел е с чудесно разположение в тих квартал, на равно пешеходно разстояние от две спирки на метрото – Lergravsparken и Øresund (всяка на 5 минути). И двете са от жълтата линия към летището, което прави придвижването от него изключително удобно, стига се за 15-тина минути. Стаите са добре обзаведени, но много тесни. Хотелът разполага с приятна обща тераса с гледка към съседните жилища, където може да изпиете питие от бара. Много ни бяха полезни шкафчетата за багаж в деня на напускането ни. Разбира се, заплащат се допълнително, но ни бе по-удобно да си оставим багажа там, вместо да го размятаме излишно до центъра.
Разгледайте още места за настаняване в Копенхаген
Booking.comNyhavn вечер
Въпреки че докато пристигнем и се настаним вече бе станало доста късно, не се и поколебахме дали да се отправим към най-популярната забележителност на Копенхаген – Nyhavn! Нощните разходки из цветния квартал около канала са нещо страхотно… Хапнахме хотдог и безцелно се шляхме из полупразните му улички, в търсене на някой перфектен ъгъл за снимка, хващайки отраженията на нощните светлини и цветните сгради във водата…
Централният площад Kongens Nytorv
Централният площад Kongens Nytorv често се явяваше отправна точка за нашите разходки, понеже спирката не метрото там ни бе най-удобната връзка. В центъра на „Новия площад на краля“ стои най-старата конна скулптура в Скандинавия (от 1688 г.) – статуята на Кристиан V, яхнал своя кон. До края на 17-ти век в тази зона са преобладавали купчините боклук насред останки от стари укрепления. Именно споменатият вече крал, след коронацията си през 1670 г., урбанизира района, вдъхновен от френското градоустройство.
По-емблематични сгради около него са Кралският театър (Det Kongelige Teater), луксозният хотел D’Angleterre, художествената галерия Kunsthal Charlottenborg и универсалният търговски център Magasin du Nord. Съветвам ви да погледнете и пасажът August Bournonvilles (Август Бурнонвил е бил датски балетист и хореограф), където ще откриете удивителна мозайка, направена за близкия театър Stærekassen.
Старите жилища на датския флот в Nyboder
Едно от най-фотогеничните места в Копенхаген е кварталът Nyboder – впечатляващи редици от ярко жълти къщи със зелени дограми на прозорците и червени дървени капаци. Построени са в началото на 17-ти век от Кристиан IV, за да бъдат дом на датския флот и техните семейства. Превръща се в привилегирован жилищен район – с частна болница, частни училища и собствена полиция! Някои от къщите все още се използват от Министерство на отбраната, а други са били пуснати в продажба за общността. Жълтеникавият им цвят става толкова специфичен, че дори се ражда конкретен нюанс за датчаните – Жълтото Нюбодер (Nyboder yellow)!
Ако стигнете до тук, не пропускайте да преминете и през една от най-цветните улици в града – Krusemyntegade. Разнообразните цветове на сградите и естествената зеленина се миксират очарователно и създават прекрасен фон за снимки.
Крепостта Kastellet
Отново Кристиан IV и отново в началото на 17-ти век, построява забележителната отбранителна крепост Kastellet. Има характерна за ренесансовите крепости звездообразна форма, позволяваща перфектна видимост към всички страни! Днес все още е действащо военно съоръжение, което не пречи да е напълно достъпна за посещение и да се превръща в любимо място за разходка на местни и туристи. Обградена е изцяло от вода, което внася допълнително очарование на разходките по върха на укрепленията, откъдето ни се разкри живописна гледка към все още зелените поляни и първите оранжеви нюанси на есента.
Може да влезете през моста на главната южна порта и да разгледате постройките във вътрешността – домът на командира, църквата и яркочервените фасади на казармите. Задължително отидете и до вятърната мелница Kastelsmøllen, издигната през 1840 г. и служила за смилане на зърно за войниците в крепостта, а днес превърната в емблематична атракция!
Малката русалка и алеята около нея
Ето я и нея… Най-прочутата забележителност на Копенхаген, по-известна от Биг Бен, Тадж Махал и дори Айфеловата кула… нейно величество… Малката русалка! Но ако очаквате нещо внушително, заради целия този шум около нея, размерите ѝ от около едва 125 см височина със сигурност няма да ви впечатлят… През годините не веднъж е била обект на грозни вандалски прояви – обезглавяване, отрязване на ръка и заливане с боя са само част от тях. Днес се радва на огромен туристически интерес, но ми е трудно да разбера тълпите от туристи, катерещи се по камъните, за да си направят снимка с нея…
Статуята е поръчана от Карл Якобсен – пивовар, бизнесмен и бих казал визионер за времето си, който извежда местната датска пивоварна Карлсберг до световна слава. След едно удивително балетно представление на „Малката русалка“ от Ханс Кристиан Андерсен в Кралския театър и изключителната игра на главната балерина Елън Прайс през 1909 г., той е толкова възхитен, че поръчва изработката на статуя, която да дари на града. Така Едвард Ериксен, който използва съпругата си като модел, създава тази бронзова творба само 4 години по-късно – през 1913 г.
Понеже сама по себе си тя не впечатлява, на мен ми беше интересен близкият квартал около канала, малкото яхтено пристанище и съзерцаването на кацащите и излитащи от водата самолети за туристически обиколки. А движейки се по алеята, можеше ясно да разгледаме отсрещния бряг, както и високите стени на крепостта Kastellet от другата страна.
Фонтанът на богинята Гефьон (Gefionspringvandet)
Най-величественият фонтан в Копенхаген (Gefionspringvandet) първоначално е планиран за централния площад пред кметството, но впоследствие е разположен в Churchillparken. Изобразява покровителката на Дания – богинята Гефьон, впрегнала четири вола, които според древната скандинавска легенда са нейните синове.
Провокирана от шведския крал Гюлфи, който и обещал толкова земя, колкото може да изоре за един ден, тя ги превръща в мощни животни и успява да разоре огромно парче земя. То било отделено от Швеция и запратено в морето, където днес е най-големият датски остров – Шеланд. Разбира се, че е само легенда, но ако се загледате в територията на Швеция на картата, ще откриете очертанията на езерото Венерн, което леко наподобява тези на острова…
Англиканската църква (Sankt Albans Kirke)
Точно до него е една църква, която със сигурност няма да попадне в радара на повечето туристи, но пък си заслужава да се отбиете. Църквата Свети Албън (Sankt Albans Kirke) е първата англиканска църква в Дания, построена през 1887 г., поради нарастващата английска общност. Отвън е прекрасен образец за Викторианската готическа архитектура, а вътре е почти непроменена от създаването си. Страхотно впечатление направи любезното посрещане и това, че получихме информация на родния си език – български!
Смяната на караула на Amalienborg Slotsplads
Около площада Amalienborg Slotsplads са позиционирани сградите на едноименния дворец (Amalienborg), който е настоящият дом на датското кралско семейство. Сигурен съм, че посещението вътре ще е достатъчно интересно, като се има предвид, че може да се добие абсолютно реална представа за живота на една от най-старите монархии в света, но не ни остана време да влезем…
Но пък станахме напълно съзнателно и планирано свидетели на може би най-внушителната церемония по смяна на караула! Всеки ден по обяд, в 11:30, гвардейците тръгват от замъка Розенборг и марширувайки пристигат около 12:00 часа пред кралския дворец. Ако там има важни членове на семейството, броят на гвардейците е значително по-голям, а към тях се присъединява и кралският оркестър. Явно уцелихме, защото гвардията бе в пълния си блясък! Уверете се, че ще пристигнете по-рано на място, за да може да се доберете до удобни за наблюдение места. Площадът буквално се пълни с хора само за няколко минути…
Църквата на Фредерик или позната още като Мраморната църква
За съжаление, с мраморната църква нямахме такъв късмет и след три опита… така и не успяхме да влезем. Но пък се насладихме отвън на най-големия купол в Скандинавия! Името ѝ е „Църквата на Фредерик“ (Frederiks Kirke) и въпреки получения псевдоним, не е направена изцяло от мрамор. Първите камъни на строежа са положени през 1749 г., но след дълъг период, в който сградата седи незавършена, през 1894 г. (цели 145 години по-късно) тя отваря врати! Поради ограничения в бюджета, планираното цялостно изграждане от мрамор е заменено с варовик. Бароковият зелен покрив с медени елементи е лесно забележим отвсякъде и се е превърнал в любим фон за снимки от Копенхаген!
Малкият парк Amaliehaven
Един приятен за разходка район е паркът в близост до двореца – Amaliehaven. Проектиран е от белгийски архитект и украсен със скулптурите на италиански художник, този парк успява да изолира шума от улиците и да пресъздаде усещането за тишина и спокойствие.
Дървеният кей Ofelia Plads
Продължавайки по алеята около брега, достигаме бившата индустриална зона, трансформирана в модерно открито градско пространство за концерти, изложби и различни събития в Копенхаген – Ofelia Plads. През лятото големият кей се превръща в нещо като плаж, с удобни шезлонги, различни барове и дори игрище за волейбол, а дървените му стълби са наречени „Стълбите на целувките“.
През есента се оказа релаксиращо място за поглед към отсрещния бряг и пристанищната зона, под едва долавящото се ехо на тътена от товаренето и разтоварването на стоки, смесено със шума от двигателите на преминаващите през водата лодки. Разбира се, най-привличащи вниманието са удивителната архитектура на операта (Operaen) и все още изграждащите се жилищни сгради на Хартиения остров (Papirøen), където са някои от най-скъпите имоти в датската столица.
Каналът Nyhavn и през деня
Отново сме около най-известната част от Копенхаген, нека видим Nyhavn и през деня! Каналът е създаден с цел директна връзка от морето до централния площад Kongens Nytorv и по-бързото транспортиране на стоки към пазарите. Любопитен факт е, че е изкопан от шведски затворници! Всичките ярко боядисани къщи, датиращи основно от 17-ти и 18-ти век, го превръщат в очарователно и колоритно място. Но не винаги е бил такъв, понеже в миналото тук е било търговско пристанище и предполагам може да се досетите, какви са били основните интереси на акостиращите моряци – алкохол и жени. Кръчмите и бардаците преобладавали, а районът се превърнал в свърталище на пияници, нещо коренно различно от сегашния му имидж.
Из канала се забелязват няколко по-интересни и големи кораба, а ако имате късмет да уцелите плаване на такъв, то ще станете свидетели на процеса по вдигане на единствения мост Nyhavnsbroen. Повечето от цветните домове са били жилищни през годините, като самият Ханс Кристиан Андерсен живее тук 22 години! Днес са красиво реновирани и превърнати предимно в търговски площи. Заради тълпите от туристи, най-доброто време за посещение е рано сутрин, когато все още е значително по-спокойно. Отклонете се през сводестата каменна порта към двора на Художествената галерия Kunsthal Charlottenborg, за да я използвате като интересно фоново допълнение на снимките към колоритната поредица от постройки…
Пешеходната търговска зона Strøget
Често рекламирана като най-старата и най-дълга пешеходна търговска улица в света, две абсолютно неверни твърдения, Strøget е едно от задължителните места за разглеждане в Копенхаген. Името ѝ произхожда от датската дума „strøg“ – „да се разхожда“. Но чак през 60-те години на 20-ти век започва да се превръща в освободена от автомобили зона, нещо, срещу което датчаните първоначално реагират изключително негативно. Инициаторът на тази идея и тогавашен кмет на градоустройството, Алфред Васард, получава дори смъртни заплахи!
Днес Strøget е неизменна част от идентичността на Копенхаген и оживен пешеходен център с множество възможности за пазаруване, хранене, развлечения и други дейности. Отбийте се в големия универсален търговски център ILLUM, където може да откриете някои доста луксозни марки. Още един интересен магазин е Illums Bolighus, с разнообразие от датски продукти за дома.
Всъщност Strøget е набор от няколко улици или цял район около едноименната главна артерия! Една от тях е извиващата се като змия Købmagergade, която започва от Højbro Plads, минава покрай Кръглата кула (Rundetaarn) и пазара с цветята на Kultorvet, за да достигне до гара Nørreport. Само на няколко крачки е уникалният магазин за чай A.C. Perchs Thehandel – един от най-старите в града, датиращ от 1835 г. Вътрешният интериор е почти непокътнат, а кралската фамилия е сред най-лоялните им клиенти!
💡 Кръглата кула (Rundetaarn) е една от най-добрите опции за поглед над централната част на Копенхаген, но постоянно имаше огромни опашки и решихме да не си губим времето в чакане. Също имайте предвид, че вече не е част от атракциите на Copenhagen Card и за нейното посещение се заплаща такса – за повече информация посетете сайта (ТУК). Малко по-надолу в статията ще ви покажа едно напълно безплатно място с гледка към градските покриви!
Скрити скъпоценни камъни в центъра
Ще ви разведа из няколко по-странични улички, които спокойно могат да влязат в графата „скрити скъпоценни камъни“ из центъра на Копенхаген! Да започнем с цветната редица от къщи в края на Landemærket (около номер 53), която някога е маркирала края на града, а също и продължението ѝ отвъд Кръглата кула – Krystalgade. Съвсем близо е Møntergade, която е кръстена на монетния двор, намирал се в близост преди. Някога по нея са живели предимно занаятчии, а една от най-очарователните постройки е ярко червената къща на ъгъла с Gammel Mønt.
Площадът Gråbrødretorv ни връща в 80-те, когато е бил популярно място за кафе, хапване или бира сред студентите. В средата му има огромен чинар, хвърлящ сянка към масите на някои от заведенията, а повечето от сградите му са построени наново след големия пожар през 1728 г. или след британската бомбардировка от 1807 г. Лично според мен е сред най-очарователните места из Копенхаген, със спокойната си атмосфера и класическо датско излъчване.
Улиците на Латинския квартал (Studiestræde, Larsbjørnsstræde, Teglgårdsstræde, и Skt. Pedersstræde streets) също изобилстват от цветни фасади, подходящи за фон на всяка снимка. Но този на Magstræde, една от най-старите улички в Копенхаген, е просто перфектен за небрежни градски кадри!
Музеят на изкуството – Ny Carlsberg Glyptotek
Нека споменем отново Карл Якобсен, човекът, който стои зад създаването на този страхотен музей на изкуството – Ny Carlsberg Glyptotek! Известен на обществеността като отдаден колекционер, в един момент частната му вила започва да става тясна за събраната колекция от артикули. През 1888 г. решава да дари всичко на града, но при условие, че те предоставят място за изложба. Така през 1897 г. се появява първата версия на Глиптотеката, която заради добавяне на нови и нови колекции от Якобсен, се налага да бъде разширявана и променяна няколко пъти, за да достигне днешната си визия.
Вътре ще откриете древни експонати, оставени ни от гърци, египтяни, етруски, римляни и др. Особено впечатляващи са саркофазите в египетската част. Разходката измежду множеството скулптури също не е за изпускане. По-съвременните произведения са предимно картини, фокусирани към датската живопис и френския импресионизъм. А красивата зимна градина е прекрасно място за отдих и интересни кадри, породени от падащата под различни ъгли светлина вътре.
💡 Обектът е част от Copenhagen Card и може да бъде посетен безплатно при наличието на карта.
Разходка с лодка из каналите
Тази атракция е страхотен начин да откриете и видите града от различен ъгъл! Решихме да се възползваме от нея, понеже е част от Copenhagen Card, а и бяхме правили такъв тур из каналите на Амстердам и ни бе харесал. Включената обиколка в картата стартира от Ved Stranden (ТУК), където е и билетният офис – необходимо е предварително да сканирате картата и да си вземете безплатния билет.
Цялото пътуване трае около 1 час и ви прекарва из градските канали с изключително ниски мостове, където ако не наведете добре главата си, може да останете без нея… Този тур е страхотна възможност да разгледате емблематични сгради, исторически кораби и по-далечни квартали, за които едно тридневно посещение на града определено не е достатъчно!
А нашият гид бе с изключително чувство за хумор и по интересен начин ни поднасяше всяка информация! Знаете ли, че в Копенхаген има ски писта на покрива на устойчива електроцентрала, известна като Copen Hill? И дизайнерски пешеходен и велосипеден мост (Cirkelbroen), наподобяващ формата на кораб с пет мачти, който се премества елегантно при преминаването на по-големи плавателни съдове из канала…
Старият кралски дворец Кристиансборг
Някогашният кралски дом (Christiansborg Slot) днес е седалище на датския парламент, министър-председателя и върховния съд, а кулата му е най-високата в Копенхаген (106 м). Може да се качите до върха напълно безплатно, като дори не е необходимо да катерите стълби, защото до там ви отвежда асансьор. Горе пък гледката е удивителна, особено с оранжевите оттенъци на залязващото слънце…
В Copenhagen Card е включено посещение на кралските приемни в двореца, но не ни остана време за тях. Успяхме все пак да се разходим из външния му двор на следващия ден. Особено приятна е градината с езерото между двореца и кралската библиотека (Det Kongelige Biblioteks Have). Цветните лехи и спокойната атмосфера създават прекрасен зелен оазис, за който малко хора знаят.
Най-големият датски дворец е разположен на малък остров (Slotsholmen) между каналите. Пресечете го, за да минете и покрай кралските конюшни! Ако имате малко повече късмет, какъвто ние нямахме, може да видите дневната разходка на конете…
Районът около Кристиансборг
Въпреки че районът около двореца е в центъра на Копенхаген, лесно мога да го определя като още един от скритите скъпоценни камъни! Няма тълпи от туристи и атмосферата е изключително спокойна за разходки. Около канала Frederiksholms има акостирали интересни лодки, а обграждащата го архитектура предразполага за цветен снимков фон – без навалицата на Nyhavn.
Пропуснах да ви спомена, че Мраморният мост (Marmorbroen) и някогашните главни порти към Кристиансборг са единствената оцеляла част от първоначалния дворец, почти напълно унищожен след няколко опустошителни пожара. Мостът е изграден през 1745 г. от пясъчник, но придобива името си заради облицовката от норвежки мрамор отгоре.
Хармоничното излъчване на Gammel Strand
Особено фотогеничен е малкият площад Gammel Strand! Името му се превежда като „стар плаж“ или „стара брегова линия“ и именно около него през 11-ти век се заражда малкото рибарско и търговски селище, което впоследствие се превръща столица на Дания. До средата на 20-ти век е дом на рибен пазар, където целогодишно местни жени продават рибата си. Големият пожар през 1795 г. нанася непоправими щети върху инфраструктурата и повечето сгради датират от 18-ти и 19-ти век. Въпреки различните стилове, всеобщо мнение е, че те се съчетават изключително хармонично!
Кралската градина и замъкът Розенборг
Преценихме, че времето в Копенхаген ще ни стигне да влезем само в един от замъците и категорично решихме това да е Розенборг (Rosenborg Slot)! Дворецът е обграден от кралските градини, създадени от Кристиан IV и използвани в продължение на около 100 години само за нуждите на кралското семейство. Днес са един от най посетените градски паркове, над 3 милиона души годишно се спират там за пикник, спорт, препичане на слънце, посещение на някое организирано събитие или просто разходка.
Имайте предвид, че входът за Розенборг е откъм главния булевард Øster Voldgade и най-удобно се стига до билетния офис през алеята с розите. Друго важно уточнение е, че използвайки Copenhagen card за безплатен вход, няма как да си запазите предварително час на влизане. Затова решихме да сме там около часа на отваряне – 10:00. Допускат се групички през 10 минути и ако няма много организирани туристи, става сравнително бързо.
Кристиан IV строи своя лятна резиденция в началото на 17-ти век, като само за по-малко от 20 години тя е преустроена до впечатляващ дворец в холандски ренесансов стил! С влизането получавате подробна карта с достатъчно информация, за да знаете предназначението и историята на автентичните зали, през които се преминава.
Из автентичните зали
Вътре ще видите пищни декорации и ценни предмети, като позлатеното кралско писалище и детайлните часовници. Най-впечатляваща е Рицарската зала или позната още като Дългата зала, първоначално проектирана за бална и използвана за кралски приеми и банкети. На централно място е коронационният стол, за който легенда гласи, че е изработен от рога на еднорози! Обграден е от три сребърни лъва в реални размери, а по стените са окачени гоблени, изобразяващи победите на краля във войната с Швеция (Сконска война).
Кулминацията на обиколката е в подземията… Първо се преминава през оръжейната и удивителната колекция с предмети изработени от слонова кост и кехлибар. За финал са символите на датската монархия – трите корони, скиптърът, кълбото с кръст и държавният меч. Най-стар от тях е мечът, принадлежал на Кристиан III и изработен през 1551 г. Но украсена със скъпоценни камъни и перли, тежаща 2895 г., короната на Кристиан IV е просто съвършена и впечатлява повече от всички останали предмети…
Тропически палми и пеперуди в Ботаническата градина
Посещение на ботаническата градина (Botanisk Have) не влизаше в първоначалния ни план, но понеже бяхме в непосредствена близост и имахме Copenhagen card, решихме да се отбием. Парковата зона е много спокойна и приятна за разходка, а малкото езеро създава живописни пейзажи. Основният акцент във визитата е Палмовата къща (Palmehuset) – огромна оранжерия, датираща от 1874 г.
Трудно е да си представите броя растения, които живеят под стъкления ѝ покрив, както и влажността… едва се диша вътре. Металната спираловидна стълба около огромните тропически палми се е превърнала в едно от най-използваните места за снимки в Копенхаген, но също и дава възможност да се покатерите до тясна платформа на върха! Преминахме и през залата с пеперудите, където може да наблюдавате тези очарователни създания отблизо, както и да проследите жизнения им цикъл.
Хипи кварталът Freetown Christiania
Сигурен съм, че ще срещнете Freetown Christiania като арт средище и задължително място за посещение почти във всяка информация за Копенхаген, но според мен това е абсолютна загуба на време! През 70-те години на миналия век група хипита се заселват върху земите на бивша военна база и създават автономен квартал със собствени закони и начин на живот. Там все още живеят около 1000 души! В него важат строги правила, които е добре и вие да спазвате… Някои от тях са: без бягане (за да не помислят, че идва полиция), без коли (може само велосипеди), без насилие, без снимки по главната улица Pusher Street и без твърди наркотици (трева и всичко останало се продава абсолютно свободно).
Църквата на нашия Спасител
Преминахме много набързо, защото в Копенхаген има далеч по-приятни места, където да прекараме времето си! Все пак кварталът си има своето очарование, особено с цветните къщи около канала, наподобяващи много на тези в Амстердам. И разбира се основната атракция, заради която дойдохме – църквата на нашия Спасител (Vor Frelsers Kirke).
Входът до кулата е безплатен с Copenhagen card, но задължително си направете резервация за часа на посещение предварително от сайта (ТУК). Изрично ще спомена, че изкачването по 400-те стъпала до върха не е за хора с клаустрофобия или страх от височини! Във финалната си част вървите по златистата стълба от външната част на купола с прекрасна 360 градусова гледка над Копенхаген… А накрая, стълбите стават все по-тесни, докато не са буквално около 20 см и приключват директно към стената в подножието на върха!
Мултикултурният квартал Nørrebro
Nørrebro е най-населеният район на Копенхаген, с уникално мултикултурно излъчване. Из улиците му се носят смесица аромати от арабска, азиатска, африканска и всякаква европейска храна. Основната причина да го посетим бе мостът, който води към него – Dronning Louises Bro. Превърнал се в една от най-натоварените пътна артерия за велосипеди в града, мостът е преустроен с по-широки пешеходни и вело зони, за сметка на автомобилното платно. Така се превръща в любимо място за разходка, среща на по бира и любуване на гледката към езерата. През лятото на него често могат да бъдат видени улични музиканти, а алеите в непосредствена близост са трансформирани в приятни паркови пространства. Тази атмосфера, подплатена от архитектурата около брега, много ми напомняше на Париж…
Главната улица Nørrebrogade пресича квартала през средата и води до гробището Assistens, където е погребан Ханс Кристиан Андерсен. Ние си хванахме автобуса за няколко спирки, за да стигнем почти до самия ѝ край и мултифункционалния парк Superkilen. Това огромно пространство за отдих е изградено с цел да обедини разнообразните общности в квартала, съчетавайки елементи от цял свят. Цялостно изглежда доста занемарено и неподдържано, но пък скейт площадката му, с множеството вълнообразни бели линии, се превръща в любим фон за снимки в инстаграм.
Обяд в покрития пазар TorvehallerneKBH
Един от най-добрите начини да изпитате кулинарната сцена на Копенхаген е да обядвате сред разнообразието от щандове в покрития пазар TorvehallerneKBH! Бях набелязал няколко места – традиционните датски отворени сандвичи на Hallernes Smørrebrød, аржентинските латино предложения от Laboca, овесените каши на Grød, здравословните сандвичи и салати на Smag и шоколадовите изкушения от Summerbird. Спокойно може да се разходите из просторните коридори, да си харесате нещо апетитно и да го хапнете на страхотния двор между двете постройки на пазара. Подробна информация за това, какво опитахме в Копенхаген, може да откриете в Местенца за хапване в Копенхаген.
Из коридорите на Кметството
Проектирано по вдъхновение от италианските общински сгради, кметството на Копенхаген (Københavns Rådhus) е построено в края на 19-ти и началото на 20-ти век. Сградата е впечатляваща и може да бъде посетена свободно или в обиколка с гид, докато градската администрация изпълнява своите работни задължения. Дори и нещо повече, централната зала е популярно място за организиране на сватби, каквато се подготвяше и при нашата визита! Разходете се из дървените коридори и стълбища и открийте красивата зала на библиотеката.
Под покрива на кметството се крие един от най-прецизните механични часовници в света – часовникът на Йенс Олсен (Jens Olsens Verdensur). Вдъхновен от астрономическия часовник в Страсбург (за който ви разказвам в поста за елзаската столица – ТУК), датският изобретател проектира своя шедьовър от 15 448 части! Завършването отнема десетилетия и за съжаление авторът му умира преди това… Часовникът измерва часове, дати, позициите на планетите и звездите, григорианския календар, бъдещите дати на променящите се празници и др. Навива се веднъж седмично, а най-бавното му зъбно колело прави едно завъртане на всеки 25 753 г.!
Просторният площад пред кметството (Rådhuspladsen) е един от основните в Копенхаген и чест домакин на различни изложения и събития. На него в миналото е бил пазарът на сено, а сега има драконов фонтан и различни статуи. Задължително погледнете тази на Ханс Кристиан Андерсен, хвърлил замислен поглед към входа на градините Тиволи!
Бившите складове за опаковане на месо
Само на няколко минути пешеходно разстояние от ЖП гарата на Копенхаген се намира бившият индустриален район Meatpacking district, част от модерния квартал Vesterbro. Именно този квартал е сред предпочитаните места за отсядане сред голям брой туристи, включително и моята идея бе да отседнем тук. Основната причина за това мое желание бе точно зоната на някогашните месарски складове, която днес е превърната във вълнуващо място, особено оживено вечер. Там може да откриете художествени галерии, различни събития, нощни барове, богат избор от ресторанти и др. И разбира се, моят абсолютен фаворит от местата за хапване в Копенхаген – пивоварната Warpigs, с най-вкусното опушено месо, което някога съм опитвал! Подробна информация за това, какво опитахме в Копенхаген, може да откриете в Местенца за хапване в Копенхаген.
Østerbro – един от предпочитаните жилищни райони
В северната част на Копенхаген е Østerbro – предпочитан жилищен квартал, с широки булеварди, шикозни бутици, множество паркове и перфектен избор за спокоен семеен живот. Слязохме на метростанция Trianglen St. и отделихме известно време за разходка из него, започвайки от една от най-цветните улици – Olufsvej. Сякаш за кратко се пренесохме из лондонския Нотинг Хил!
Интересно е да се надникне в може би първия пример за социални жилища в Копенхаген – Brumleby. След избухнала епидемия от холера в града през 1853 г., се появява социална инициатива за преместването на семейства в неравностойно положение и с мизерни условия на живот в много по-здравословна среда, със светли домове и зелени пространства около тях.
В пълен контраст са първокласните магазини по основния булевард Østerbrogade, които му създават репутацията на луксозен район. В това число влиза и Nordre Frihavnsgade, една от впечатляващите търговски и бизнес улици в Копенхаген.
Най-известното място в Østerbro е пекарната Juno the bakery, която бе затворена в понеделник и не успяхме да изпробваме прочутите им печива. Но пък кафето на Prolog е страхотно, само на няколко крачки оттам. Точно отсреща има малък триъгълен площад, където група младежи активно играеха петанк. Спокойствието на квартала се усещаше навсякъде из улиците!
Бутикови пекарни и специални кафенета
Пекарните на Копенхаген са истинско изкушение и са се превърнали в абсолютно задължителни места за посещение. През последните десетилетия се появяват бутикови пекарни, предлагащи перфектни датски сладкиши! Канелени рулца, кифлички с кардамон, пухкави кроасани и още куп вкусотии дебнат от витрините им. Посетихме някои от най-популярните, като Hart, Buka, Andersen & Millard и Skt. Peders Bageri.
Датчаните са в челните позиции по консумация на кафе на глава на населението и ако сте любители на първокласно специално кафе, то градът със сигурност ще ви очарова! Повечето от известните местни брандове подбират само висококачествени кафе зърна и разполагат със собствени фабрики за печене. Опитахме Coffee Collective, Original Coffee, Democratic Coffee и Prolog.
💡 Подробна информация за всички пекарни и кафенета, може да откриете в Местенца за хапване в Копенхаген.
За финал
Копенхаген е прекрасен град и се надявам тази подробна статия да ви вдъхнови да го посетите, както и да улесни максимално подготовката ви. Разбира се, има още много интересни места, които евентуално да добавите в плана си. Аз лично съжалявам, че не успяхме да посетим увеселителния парк Тиволи, където подготвяха декорациите за Хелоуин и бе затворен за посещения, световно известната пивоварна Карлсберг и пясъчния плаж Амагер. Въпреки това оползотворихме максимално тридневния си престой в датската столица, наслаждавайки се на всеки един момент от него, без да бързаме!
Допълнителни съвети
Как да се придвижваме
Метрото е най-лесният и бърз начин на придвижване из Копенхаген. Ако останете да нощувате в централната част, може да ви се наложи да го използвате само от и до летището, а през останалото време да вървите пеш или да използвате велосипед – Donkey Republic са перфектен избор за наем на колело. Единичен билет за такъв маршрут би струвал 30 DKK. Градът е разделен на зони и в зависимост, в коя зона е финалната ви спирка, се изчислява и стойността на билета.
Най-лесният вариант, за да не губите време с машинките за билети, е да използвате приложението DOT Tickets. Карта за целодневен транспорт във всичките му форми из 4-те централни зони е 100 DKK. Може лесно да планирате евентуалния брой дневни пътувания и да прецените, дали е по-изгодно да вземете карта или да използвате индивидуални билети. Билетите не се валидират никъде, а се показва QR код само при преминаване на проверка. Провериха ни само веднъж, но ако нямате билет, глобите са солени…
Заслужава ли си Copenhagen Card
Много се колебаех за нуждата от 24-часова Copenhagen Card, но след няколко изчисления на входни такси за забележителности и разходи за транспорт, прецених, че би била изгодна. Посетихме Ny Carlsberg Glyptotek (135 DKK), разходка с лодка (169 DKK), замък Розенборг (140 DKK), Ботаническа градина (115 DKK) и Църквата на нашия Спасител (69 DKK) или обща стойност на входове – 628 DKK. Добавяйки и дневна карта за транспорта, която струва 100 DKK, то Copenhagen Card за 499 DKK ни излезе изгодно!
Картата се купува онлайн и се валидира преди първата посетена локация. Добре е така да прецените времето на първо посещение, за да може да успеете да видите максимално много атракции. Ние я активирахме в следобедните часове, стартирайки от Ny Carlsberg Glyptotek, последва разходка из каналите по залез, а за следващия ден планирахме замъка Розенборг, Ботаническата градина и Църквата на нашия Спасител
Цени и разплащане
Трябва да е напълно ясно, че Копенхаген не е евтин град. Нощувки, ресторанти, забележителности и атракции са на сравнително високи за европейските стандарти цени. Добре е да си планирате предварително бюджета, за да не останете неприятно изненадани. Един тридневен престой за двама ни струваше около 830 евро – това са всички разходи, без самолетни билети. Най-евтината вода (0,5 л) в магазин 7-Eleven, една от най-разпространените вериги из централната част, ни струваше 27,50 DKK (3,85 евро).
Обърнахме малко пари в брой, като всеки път, когато искахме да платим с тях, продавачите ни гледаха изключително странно… Дори на моменти нямаха да ни върнат и се налагаше плащане с карта. Но пък курсът, с който ме третираше банката при картови плащания, бе значително по-висок от този, на който обърнах парите в брой…
Времето и кога да го посетим
Времето може да се измени много бързо, нека не забравяме, че сме на север… Ние го посетихме в края на септември и въпреки сравнително приятните температури от 10-14 градуса, студеният вятър на моменти може да ви изиграе лоша шега. Със сигурност пролетта и лятото са най-подходящ момент за посещение, но тогава градът е препълнен с туристи. Аз намирам есента за също толкова добър период.
Колко дни са ни необходими
На мнение съм, че колкото и време да имате, можете да го използвате оптимално. Може би абсолютният минимум за опознаване на основната част от Копенхаген е 2 нощувки (2 пълни дни). Ако искате да отскочите до Малмьо в Швеция или малкото рибарско градче Драгор, то е добре да си предвидите 5 или 6 нощувки. Градът със сигурност няма да ви омръзне!