Местата за разходка около София са много, но едно от тях изпъква със знаково място в нашата история… Точно така… древната крепост Стенос над прохода Траянови врата! Може да се комбинира с приятна обиколка на района или просто да се отбиете от пътя за Пловдив и да я посетите за кратко… Заслужава си!
Къде се намира
Крепостта е разположена точно над прохода Траянови врата! Днес се намира на около 60 км от София в посока Пловдив. Трябва да се отбиете на 45-тия км на магистрала Тракия, на разклона за гр. Костенец. От там до крепостта ви остават още 10-тина км по малко тесен, но сравнително добър път. В исторически план пък местоположението е много стратегическо! Някога от тук е минавал древният път Via Diagonalis, който е свързвал римската местност Илирик с Ориента. Проходът е носил първоначално тракийското име Суки (Succi), сред византийците е познат като Царски или Български проход, по време на ранното средновековие е наричан от турците Капията, а от българите Вратата… Днес проходът е известен като Траянови врата, въпреки недоказаната връзка с император Траян…
Повече за крепостта
Първоначалната дата на строителство е неизвестна, а първите писмени сведения за крепостта датират от III-ти век. Самата структура е впечатляваща – удължен правоъгълник с две петоъгълни кули до входа и една триъгълна отзад. Издължената геометрична форма и издадения ръб на крепостните кули са характерни за Западните римски провинции и уникални за архитектурата на Балканския полуостров. В пределите на укрепленията са живели около 100-тина души. В близост е имало още две крепости и арка над прохода, заради която днес е наричан Траянови врата. След падането на България под турско робство мястото е занемарено, а арката и останалите две крепости са тотално заличени…
Днес комплексът е реновиран и облагороден по проект. Още преди входа на крепостта е разположен информационния център, където може да научите историята на мястото и да платите вход – 3 лв. Изградени са алеи около крепостта и вътре в нея. Мястото е добре поддържано и приятно за разходка. Относно доизграждането на самата крепост… всеки сам може да прецени до колко е успешно… Моето мнение винаги е било, че изкуствената намеса обезличава автентичността на мястото… Особено на такива със знакова историческа стойност…
И все пак, крепостта получи нов живот и голям туристически интерес! Може да се разходите покрай двете входни кули и във вътрешността. Запазен е автентичен каменен праг с отвор за пантата на портата. Впечатление ще ви направи дългият 25 метра тунел под едната от стените, служил някога за снабдяване с вода от близката река. Днес са останали само около 3 метра от него. В земята може да видите и 2 вкопани питоса – съдове за съхранение на хранителни продукти. Алеята продължава до задната охранителна кула и минава покрай крайните крепостни стени.
Историческо значение
Въпреки съмненията, че това е точното място, свързваме крепостта с една славна за нашата история битка на 17 август 986 г. След двайсетдневна обсада на Сердика (сегашна София), войските на византийския император Василий II (Българоубиец) са разбити в прохода Траянови врата. Войските на Самуил нанасят най-голямата загуба на византийския император! За тази бляскава българска победа днес напомня възпоменателната плоча до портите.
За финал
Разходката из останките на крепостта Стенос е повече от приятна! Досег до една прекрасна военна архитектура и един скок назад във времето, за да си припомним една велика победа за българския народ.