Красотата на далматинското крайбрежие е всеизвестна! Безброй прекрасни острови и крайбрежни градове. Вече ви разказах за едно от не толкова известните места – Шибеник. Сега е време да ви покажа и малкото градче Трогир!
Разположение и паркиране
Трогир се намира на 50-тина км от Шибеник и едва на 30 км от големия град в района – Сплит. А летището на Сплит е само на 5 км! Тази близост до големия град го превръща в много посещавана туристическа дестинация. Присъства в почти всяка екскурзоводска програма за района. Старият град е островен, като е разположен между континенталния бряг и остров Чиово. Свързан е чрез два моста, през които повечето туристически автобуси преминават от континенталната част до остров Чиово и оставят организираните групи. От там те се връщат по мостчето, към най-красивата част на Трогир – старият град!
Разгледайте опции за коли под наем в Хърватска
Ако сте с автомобил и имате само няколко часа, то трябва да използвате платен паркинг извън островната част на града. Има два големи такива на континенталната част, от двете страни на моста. Там цените са около 20 куни за час, а в пика на сезона и по-високи… Но на 50 м от единия паркинг, точно срещу болницата, на адрес Kardinala Alojzija Stepinca 17, има по-малък паркинг, който е и най-евтиният в града – само 8 куни на час! Пробвайте първо на него… 🙂
Разгледайте места за настаняване в Трогир
Booking.comИсторията на Трогир
Историята на града намира своето начало още през 3 век пр. н. е., когато е основан от гръцки колонисти. Успешно се развива и се превръща в голямо пристанище… до Римския период. Тогавашното развитие на близкия голям град Салона (Сплит), лишава Трогир от по-голям просперитет. Следва заселване на славяните по тези земи, а малко след тях попада под властта на хърватските крале и Византийската империя. В началото на XI век Венецианската република подчинява териториите на града и взима властта над него, а това отваря възможността за търгуване с Апенинския полуостров. През 1123 г. Трогир е почти напълно разрушен от Сарацините. За щастие е възстановен за отрицателно кратко време, за да може да изпита огромен икономически и културен разцвет от XII до XVII век под ръководството на Венеция.
След падането на Венецианската република, става част от Австрийската империя, която го управлява до 1918 г. (с изключение периода от 1806 – 1814 г., когато е окупиран от Наполеон Бонапарт). През Първата световна война и Втората световна война, италианците се борят да вземат града, но набезите им са окончателно отблъснати през 1944 г., когато Титовите партизани слагат точка на спора и Трогир е Югославски град. И за да приключим това дълго прехвърляне от една на друга власт, може да отбележим разпадането на Югославия, което поставя градът в границите на днешна Хърватска.
Забележителности
Наличието на толкова много народи по тези земи предразполага за уникална култура и архитектура… От 1997 г. градът е част от световното наследство на ЮНЕСКО. Зад много добре запазените градски стени се крие удивителна смесица от красиви романски църкви, древни спомени от елинистичния период и Ренесанс и Барок, останал от венецианците. Трогир се счита за най-добре запазения римско-готически град в цяла Централна Европа! За да усетите духа му се разходете из градските стени (XV век), чак до замъка Камерленго (XV век). Точно зад него ще намерите и един от най-интересните стадиони, който съм виждал (повече за него в статията -> “Най-интересните стадиони, които съм посетил – част 1-ва”).
От тук вече може да се впуснете в лабиринтите на града, измежду църкви и сгради, датиращи от XIII век… Малките, интересни и тесни улички, ще ви отведат до главния площад, където е градската лоджия (XV век), общината и катедралата „Св. Лаврентий“(XIII век.). Катедралата е позната и още като Свети Иван Трогирски, на Трогирски епископ, който е бил защитник на града. В нея се влиза през Радовановата порта, която е смятана за най-значимото произведение в романско-готически стил в Хърватия. Строежът на камбанарията започва през XIV век и завършва чак в края на XVI век. Съветвам ви да се качите до върха ѝ, гледката е уникална… Стълбите до горе са тесни, на момент може да имате чувството, че ще паднете надолу, но когато стигнете най-отгоре, точно под камбаната… красота! Най-красивата гледка над града…
Разходката може да продължи до някой от дворците или просто да се изгубите из уличките и да пиете едно кафе на някое от многото малки кафенета… Може да опитате и местните рибни деликатеси, градът е известен с добрата си морска храна. Ако сте влезли през континенталната част, то сте минали и през Северната порта, която е основната точка за достъп до стария град и датира от XVII в. Този малък старинен остров е една красива приказка, която ви оставя без дъх…
За финал
Трогир днес привлича множество туристи, най-вече заради запазената си стара част на града… Близкият остров Чиово разполага с много красиви плажове и тук през летните месеци тълпите с туристи се увеличават драстично. Затова, ако искате просто да се насладите на красотата на Трогир, препоръчвам ви да го посетите през пролетта… Тогава времето е сравнително топло и приятно, туристите не са чак толкова много и може да му се порадвате на спокойствие… Определено си заслужава да му отделите няколко часа…