
Интересът към вътрешността на Сицилия е значително по-слаб спрямо крайбрежието и това си има своите обективни причини. Но планирайки обиколката на острова, попаднах на панорамна снимка към гъсто застроен хълм, на чийто връх доминираше огромна катедрала със синьо-зеленикав купол… Така открих Пиаца Армерина и просто знаех, че трябва да бъде посетен! Задължително бе и комбинирането с намиращата се в непосредствена близост римска вила с най-добре запазените мозайки от този период – Вила Романа дел Казале!
Къде се намира, как да стигнем и къде да отседнем
Разположен в сърцето на Сицилия, Пиаца Армерина се намира на около 95 км от Катания и 160 км от Палермо. В близост е град Енна (30 км), който е столица на едноименната провинция. Най-удобно би било придвижването с автомобил, но ако не разполагате с такъв, има редовни автобуси от Катания, които пътуват около 1 час и 30 мин.
Разгледайте опции за коли под наем в Сицилия
Пътуването с кола е бързо и лесно, като може да се паркира безплатно в близост до центъра на Parcheggio Libero per Centro Storico. А може да направите като нас и да отседнете в Пиаца Армерина, запазвайки си нощувка с паркомясто. Отседнахме в B&B Villa Angela, намираща се на кратко пешеходно разстояние до основните забележителности. За съжаление вече не работи и няма как да останете там, но може да разгледате другите предложения в града.
А преди да се впуснем в опознаване на Пиаца Армерина, спряхме за кратко на паркинга около градския стадион, за да видим гледката, която ме накара да го добавя към сицилианския ни план – ТУК.
Разгледайте още места за настаняване в Пиаца Армерина
Booking.comПовече за Пиаца Армерина
Първите сведения за съществуването му са от 11-ти век, когато норманите основават селище върху римски останки. С този римски отпечатък се свързва и името му, произхождащо от латинската дума „Palatium” (дворец). При управлението на Швабите Пиаца Армерина е един от основните градове в Сицилия и се превръща в седалище на важни военни ордени.
Към централния площад
Из улиците му се забелязват основно барокови фасади и норманска архитектура с готически елементи. За да достигнем сърцето на стария град поемаме по via Garibaldi, като в самото ѝ начало едноименният градски театър (Teatro Garibaldi), а срещу него е малката църква с впечатляваща камбанария – Parrocchia Santo Stefano. Кратка разходка ни отвежда до скромния централен площад Piazza Giuseppe Garibaldi. Освен паркираните около него автомобили, там може да откриете и някои впечатляващи сгради, като Palazzo di Citta (кметството) и Chiesa di San Rocco. Но из Пиаца Армерина очевидно има постройки, които са виждали много по-добри дни и в това лесно можем да се убедим, само преминавайки покрай църквите Sant’Ignazio di Layola и Chiesa di Sant’Anna…
До Катедралата
Със сигурност най-значимият исторически обект в града е Катедралата (Cattedrale di Maria Santissima delle Vittorie)! Тя е издигната на най-високото място в Пиаца Армерина през 17-18-ти век, върху останките от значително разрушен храм от 15-ти век. От него е останала величествената камбанария, изработена в късен каталонски готически стил, която ѝ придава тази така отличителна визия. А синьо-зеленият купол, който е и най-високият в Сицилия, изпъква спрямо пясъчно жълтеникавия екстериор. Най-впечатляващ вътре е главният олтар, изработен от сребро и сицилиански мрамор и съхраняващ иконата на Maria Santissima delle Vittorie, покровителка на града.
Време за вечеря
В подножието на Катедралата е кварталът Монте, чиито тесни улички във формата на рибена кост са скрили някои интересни дворци и църкви. Съвсем близо е и Арагонският замък (Castello Aragonese) от края на 14-ти век, който в момента е частна собственост и не е отворен за посещения. Въпреки това, през лятото в него се организира спектакъл със средновековни възстановки.
Но Пиаца Армерина в края на февруари със сигурност не е особено атрактивно място и други туристи по време на разходката си не срещнахме… Вече се смрачаваше, а странстването из тази отдалечена част на града не ми изглеждаше особено разумно начинание, затова се отправихме към мястото за вечеря – Ristorante Da Nino. Беше ни препоръчано при настаняването и с оглед близостта до вилата ни, решихме да го посетим. Вътре ресторантът е много уютен и декориран с интересни предмети, а менюто изобилства от регионални предложения. Това се отнася и за пиците, като опитахме някои необичайни комбинации, вдъхновени от местните традиции.
Римските мозайки във Вила Романа дел Казале
Всъщност, първо посетихме Вила Романа дел Казале и след това Пиаца Армерина, но реших да ви ги покажа в обратния ред. Разположена е на 5 км югозападно от града, като през лятото до там има редовни автобуси, но извън сезона посещението без автомобил е по-трудно. Построена е през 4-ти век сл. н. е. върху основите на по-стара селскостопанска вила, а основното и предназначение е плод на догадки. Най-аргументираната теория я окачествява като ловна хижа и провинциална резиденция на римски управител или дори император Максимиан Херкулий.
Най-впечатляващото във вилата са мозайките, съхранени през вековете благодарение на свлачище през 7-ми век, което затрупва целия комплекс чак до началото на 20-ти век. Много бързо археолозите разбират, че са открили безценно съкровище, което днес е част от голямото семейство на ЮНЕСКО. Въпреки огромната площ и различните помещения (около 50 на брой – бани, банкетни зали, главна спалня, детски стаи, спални за гости, базилика и др.), цялото посещение трае около час, час и половина.
Но да се върнем към основния акцент – мозайките! Посещавал съм римски вили и преди, затова не очаквах, че тук ще видя нещо коренно различно, но грешах… Толкова много разнообразни и сложни мозайки по подовете, че да ти се завие свят! Някои изображения са спрямо функцията на помещенията, други изобразяват екзотични животни, трети са повлияни от африканските стилове, четвърти пък проследяват митологични сцени. Реалистичната изработка, свежестта на изображенията и разнообразието на сюжетите са повече от впечатляващи! Най-популярни са сцената на „Големия лов“ и „Коронацията на победителката“, като последната предизвиква невиждан фурор с откриването си през 1960 г., заради оскъдното облекло на изобразените римски гимнастички.
За финал
Пиаца Армерина не влиза в параграфа задължителни за посещение места в Сицилия, но преминавайки от северния към източния бряг, със сигурност си струва да се отбиете поне до Вила Романа дел Казале! Около половин ден е достатъчно време, което да си отделите за посещение на двете места.