Прибирайки се от Чешме към България, исках рано сутрин да преминем през изключително натоварения трафик около Измир, затова започнах трескаво издирване на интересно място в близост, където след това да закусим с ароматно кафе и да направим приятна разходка. Така открих очарователното рибарско селище Фоча!
Къде се намира и как да стигнем
Възникнал върху останките на древногръцкия град Фокея, днешна Фоча заема територията около два средиземноморски залива на 70 км северно от Измир. За да се стигне до него е необходимо да се отбиете 30-тина км от главния път между Измир и Айвалък (136 км) в посока крайбрежието. Паркирането, като в повечето турски градове в района, е хаотично и през лятото със сигурност намирането на свободно място ще е предизвикателство. В нашия случай успяхме да паркираме необезпокоявано точно ТУК, но може да използвате и по-просторния паркинг ТУК.
Разгледайте опции за коли под наем в Турция
Ако не разполагате с автомобил и искате да направите еднодневна разходка от Измир до Фоча, нещо много популярно при посещение на района, то може да хванете влак от местната мрежа Izban до гара Hatundere, откъдето се прикачвате на автобус 744. Цялото пътуване отнема около 2 часа в посока.
Разгледайте места за настаняване във Фоча
Booking.comСутрешно кафе около каменните къщи
Основният ни фокус е разходката по крайбрежната алея, която започва точно в този район. Още в самото ѝ начало е каменната къща на Kavala Wine Bistro Bar, изпълняваща ролята на кафене през деня и бар вечерта. Тъкмо отваряха и с усмивка ни посрещнаха за ароматно капучино с гледка към крепостта на отсрещния полуостров, разделящ двата залива на Фоча.
Както тази, така и голяма част от съседните къщи имат силно изразено гръцко излъчване. Повечето датират от 18-ти век, когато гърците са преобладавали сред местното население. През 20-те години на 20-ти век те са масово изселени от Турция и в техните домове са заселени мюсюлмани, с което хилядолетната гръцка нишка на някогашния град Фокея е скъсана.
Днес много от тези каменни постройки са впечатляващи бутикови хотели, а цветните капаци на прозорците и високите палми около тях, добавят нотка средиземноморски колорит.
Тайният площад
Хипнотизирани от лекото поклащане на перфектно подредените една до друга рибарски лодки или пък втренчили поглед в котките, опитващи се да измъкнат някоя риба от акостиращите рибари, може да пропуснете една тясна отбивка към скрития площад Taş Evler Meydan. Спокойно мога да го определя като малък етнографски музей на открито! Освен че на него може да се докоснете до оставеното през вековете културно богатство, то може да откриете и страхотен фон за някоя друга снимка…
Повече за древна Фокея
Древна Фокея (Phocaea) е основана още около 900 г. пр. н.е. от атиняни, нарекли я на редките морски обитатели, които могат да бъдат открити и днес около близките острови – средиземноморските тюлени монаси (Phocidae). Бързо се оформя като едно от най-важните селища в Йония, като дори е сред пионерите в сеченето на собствени златни монети. Фокейците се прочуват като видни колонисти и майстори мореплаватели, разпръснали колонии из цялото Средиземно море и основавали Масалия в днешна Франция през 600 г. пр. н.е. (днешна Марсилия).
През 546 г. пр. н.е. започват гръко-персийските войни, а Фокея е сред първите нападнати от персийците градове. Изправени под угрозата да попаднат под властта на персите, фокейците изоставят своя град и се отправят към о-в Хиос и о-в Корсика. Впоследствие голяма част от тях се заселват по крайбрежието на днешна Италия в Тиренско море, където основават древния град Елеа. След тяхното напускане, по-знаковите цивилизации обитавали земите на някогашния бързо развиващ се град са римляни, генуезци и османци.
💡 На няколко км източно от града се намира единственият персийски мавзолей в Анадола. Предполага се, че е построен за гробница на крал Абрадатас от Суза и неговата кралица Пантея.
Към центъра на Ески Фоча
Но посещението на това рибарско градче, което всъщност официално се води квартал на Измир, не бе обвързано с разглеждане на забележителности, а по-скоро с попиване от спокойната му атмосфера, под ритъма на морските звуци от Егейското крайбрежие. Туристите идват основно през летния сезон, а жителите на региона го използват за уикенд разходка, но заведенията край брега все пак бяха в готовност да приветстват всеки посетител.
Вървейки по алеята се налагаше да заобикаляме току-що извадените рибарски мрежи, от които се носеше аромат на прясна риба. За отрицателно време се стига до просторния централен площад с множество кафенета, таверни и малки магазинчета. Местните дядовци са окупирали най-стратегическите пейки и гледат подозрително всеки непознат. От тях може да чуете и израза Ески Фоча (Eski Foça), което в превод означава Стара Фоча и се налага поради изникването на новата част (Yenifoça), намираща се на 20-тина км.
Отклонение към вътрешността за пресни печива
Въпреки привлекателното крайбрежие, заслужава си да се шмугнете и към вътрешността, където на места виещите се по каменните къщи лози са образували впечатляващи тунели. А и да не забравяме, че бяхме пристигнали сутринта и една от основните ни мисии бе да посетим най-добрата пекарна в града – Tarihi Foça Simit Fırını.
Тя е именно на един хвърлей разстояние от центъра и лятото ще я познаете по дългите опашки от чакащи пред входа, а извън сезона е единственото място, където местните прииждат един след друг и си тръгват с пълни торби. Предлага огромно разнообразие от пресни печива и сладки изкушения, които ни накараха да се връщаме няколко пъти за още и още… Всичко бе много вкусно!
Около стените на замъка
Разбира се, достигането в даден момент до може би най-добре запазената забележителност из Ески Фоча, е неизбежно! Така се озоваваме около стените на замъка с петте порти – Бешкапилар (Beşkapılar Kalesi). Въпреки многократните укрепвания през генуезкия и османския период, днес е останала малка част от външните му стени. Но пък разходката по изградената алея около тях е много приятна! Зад него се крият може би най-важните останки във Фоча – древните храмовете на Кибела и Атина. Също и най-ранната османска структура в района – датиращата от 1531 г. джамия Фатих, която все още се използва по предназначение от мюсюлманите.
По заобикалящата го алея, изградена буквално над водата, се достига до яхтеното пристанище на съседния залив. Ако предприемете тази разходка, ще се натъкнете на макет на кораба Kybele, прославил древните фокейци като изкусни мореплаватели и стигнал до бреговете на днешна Марсилия само за 62 дни! Тук е перфектното място да посрещнете залеза или просто да наблюдавате оживената алея с лодките отсреща…
За финал
Заселена още от древността, днешна Фоча може да е перфектен избор за лятна ваканция или приятна разходка през останалото време от годината. Плажовете в близост са едни от най-добрите в района на Измир, а спокойната атмосфера около брега е притегателна за жителите на оживения мегаполис. Шест необитаеми острова биха били перфектен избор за посещение с корабче, но трябва да се внимава със сирените – митологичните създания от Омировата „Одисея“, които примамвали моряците да се разбият точно в скалите на о-в Орак, най-големият от тези около Фоча…