Тракийските светилища по територията на България не са малко, а едно от най-известните е в близост до село Татул! Значителният отпечатък на траките из Родопите е забулен в мистерия и очаква да бъде разгадан и до днес…
Къде се намира
Село Татул се намира на 30 км югоизточно от град Кърджали и на 15 км от Момчилград. Разположено е в местността Кая башъ, което означава „Каменна глава“. Това е сред най-високите места в района и разкрива красива гледка към долината…
Лесно е да се ориентирате до малкия паркинг в началото на селцето. Пътят е хубав и кафяви табели подсказват за посоката на движение. Има символична такса за посещението, а малко след будката за заплащането ѝ, добре обособена алея отвежда посетителите директно до светилището. Входната такса е 4 лв., а разходката е не по-дълга от 15-тина минути.
Светилището до Татул
Мегалитният паметник няма аналог в България и по света! Част от намерените предмети при разкопките подсказват, че свещени ритуали на мястото са се осъществявали още от края на V и началото на IV хил. пр. Хр.! През годините светилището претърпява няколко периода на разцвет, като от този през ХVІІІ – ХІ в. пр. Хр. са останали скалната пирамида, гробниците около нея и част от оформените пътеки из комплекса. По време на разкопките са открити множество олтари и стотици култови предмети. Включително и такива, които са пряко свързани със слънчевия култ и Бога Слънце.
💡 Орфей е герой от древногръцката митология, за чието съществуване се носят хиляди легенди! Множество държави из Балканския полуостров си приписват неговия произход, но може би най-силна е връзката му с Родопа планина… А според текстове на древни автори, именно край Татул са се случили погребенията на Орфей и цар Резос (пряк участник в Троянската война). В подкрепа на твърдението, че тук е погребан важен човек, е и фактът, че гробниците са на висок хълм, по-близо до слънцето, а не в могила под земята.
Основната гробница на Татул (пресечната пирамида) и двата саркофага са най-разпознаваемите обекти от светилището. Особено този в южната част, над който е издълбан арковиден свод. А за важността на светилището край Татул, говорят намерените предмети от траки, римляни и готи. Намерена е още керамика от Мала Азия, Егейските острови и Микена, което свидетелства за наплив на поклонници от цял свят!
Около пирамидата са открити останки от антична крепост и 6 метрови стени от храм. Счита се, че през римската епоха мястото се е превърнало в укрепена римска вила на местен феодал. През годините районът е опожаряван няколко пъти, а през XII век светилището е изоставено…
Връзката с Перперикон
Смята се, че древният град Перперикон и светилището край Татул са изградени по едно и също време от тракийското племе, обитавало Източните Родопи. Наричали ги „беси“. Името им е дадено заради уседналия начин на живот, който се различавал драстично от останалите номадски племена. Разстоянието между двата обекта е по-малко от 50 км, а бесите са го преминавали пеша за около 4 часа!
За финал
Това древно светилище, изградено в близост до слънцето, ни отвежда към мистериозния свят на траките… Разкрива ни, как са почитали своите богове и колко силно вярващи са били те. Светилището до Татул е исторически паметник, който трябва да познаваме, почитаме и съхраним за следващите поколения…