Въча / Vacha

Едно септемврийско бягство в западните Родопи ни отведе на магнетичния язовир Въча. Освен живописни гледки от самия път, има и кратка екопътека, която дава възможност за поглед отвисоко и разходка сред природата. Районът е удивителен, а около Въча има разнообразие от дейности, които да удовлетворят всякакви желания. Ако не сте го посещавали, съветвам ви да го направите!

Къде се намира, как да стигнем и къде да отседнем

Язовир Въча е разположен по поречието на едноименната река и е с дължина от 18 км. Сегашното име носи от 1999 г, като преди това се е казвал „Антонивановци“. Намира се на само 50-тина км от Пловдив, а столицата София е на 170 км, които се изминават за малко над 2 часа. Той е едно от важните водохранилища на територията на България, а освен това успява да се превърне и в отлична дестинация за отдих и туризъм!

Може би най-популярното място за отсядане около язовира е Комплекс Чилингира, няма как да го пропуснете – вдясно от главния път. Ако не смятате да отсядате там и идвате само за разходка, може да паркирате колата на някое от свободните места пред хотела или на обозначения паркинг малко след него. Ние останахме за една нощувка, като от самата база и ресторанта очаквахме много повече, но гледката от терасите определено си заслужава! Следобед се порадвахме на озарените от слънчевите лъчи склонове, а сутринта на леко мрачна атмосфера…

Разгледайте още места за настаняване около язовир Въча

Booking.com

Тръгваме нагоре

Основната ни цел е екопътеката, а нейното начало е по металните стъпала до спирката срещу комплекса. Може да разгледате подробната карта и да добиете ясна представа, какво ви очаква. Дължината ѝ е близо 2 км и в спокойно темпо се изминава за около 1 час на отиване и малко по-бързо на връщане. Е, време е да тръгнем нагоре! Първият участък е най-труден, около 5-10 мин стръмно изкачване, водещо до панорамна площадка със страхотна гледка… Най-големите мързеливци могат да приключат и до тук, но определено си заслужава да продължите напред!

Напред по пътеката

Маршрутът продължава само направо по билото, като изкачването е значително по-леко. През цялото време язовирът ни се пада вдясно и измежду храстите може да се намери някоя интересна гледна точка към плаващите във водата къщи. Има места, които позволяват да се надникне и вляво, където главният път криволичи около северния бряг на Въча. А ако си спомняте картата в началото, там бяха обозначени още няколко панорамни гледки към язовира, които от своя страна са много еднотипни. За тях може да се ориентирате по руините на старинни каменни къщи…

Крайната ни точка – Кутрьов камък

Имайте предвид, че маршрутът не е маркиран и трябва да следвате утъпкания път вдясно! След първия завой, трасето става почти полегато и след не много дълго време следва още един десен завой, за да се озовем до крайната цел на разходката – Кутрьов камък. Сядаме да отпочинем, а пред нас е уникалната природа на Родопите. Зелените склонове са надвиснали драматично над сините води на Въча и доминират в живописния пейзаж…

Още гледки около Въча

След закуската и сутрешното кафе с гледка към язовира, решихме да се спуснем по южния му бряг! Съветвам ви да го сторите, защото всяка отбивка разкрива красива гледка. Първото място е обособеният паркинг, намиращ се на 200 м. от комплекс Чилингира (за който ви споменах в началото). По дърветата са изградени множество къщички за птички, а измежду тях могат да се наблюдават понтонните постройки в язовира. А на някои от другите отбивки имахме възможност да се доближим още повече до водните къщи… Карайте бавно, наслаждавайте се на страхотната природа и спирайте навсякъде, където ви се отдаде възможност!

Минералният извор до Михалково

Озовавайки се до село Михалково (на 14 км от Чилингира), нямаше как да пропуснем един от четирите извора в Европа с естествено газирана минерална вода с температура 16-26 градуса по Целзий! Намира се на около 2 км след селото, точно до входа на фабриката. Именно от къщичката до бариерата може да си закупите бутилки и да си напълните спокойно от минералната вода. За нейния състав и лечебни свойства може да се запознаете от информационните табели около извора. Мястото е изключително добре поддържано, а водата наистина страхотна, напълнихме си повече от една бутилки…

Язовирната стена

Обиколката е към края си, но ни остана да се отбием на още едно място, връщайки се обратно по пътя – Язовирната стена. Спираме сега, а не при пристигането ни към язовир Въча, защото разширението на пътя е именно от тази страна. Бъдете внимателни при пресичането! Заслужава си да отделите няколко минути около огромната конструкция на язовирната стена… Размерите са внушителни – 420 м дължина и 144,5 м височина, което я прави най-високата язовирна стена в България!