Дъблин… домът на най-разпознаваемото уиски в света – Джеймисън (Jameson)! Озовавайки се в града е недопустимо да не се види една от най-известните и посещавани забележителности – Дестилерията на Джеймисън (The Old Jameson Distillery). Музеят на любимото на всички ирландци уиски!
Къде се намира и как да я посетим?
Винаги съм си представял по този начин перфектното място за посещение – интересна история, уютна атмосфера и чаша хубаво уиски… Старата дестилерия се намира в сърцето на града, на Боу Стрийт. Лесна е за намиране. Но ако сте решили да я посетите (което е задължително щом сте в Дъблин) е хубаво да си резервирате тур предварително от сайта – ТУК. Цената варира между 17 и 22 евро. Зависи от желания час за посещение, като стартират от 10:00 часа. Аз ви съветвам да си вземете ранен час. Започването на деня с чаша Джеймисън е много ободряващо!
Интериорът на Дестилерията и старт на обиколката
Още с влизането попадаме в света на най-известното ирландско уиски! Красивите полилеи, украсените барове и стените, съхраняващи историята и разнообразието на уискито… Омаяни от страхотните декорации се озоваваме някъде около портретите на Джон Джеймисън и жена му, Маргарет Хейг… в очакване на своя гид. И само да вметна… имали са 8 сина и 8 дъщери! Та… Обиколката започва и ни понася към далечната 1780-та… Това е годината, в която дестилерията на Боу Стрийт започва да прави уиски по непознат на никой до тогава начин… Днес функционира само като музей. Не мога да пропусна един факт… ирландците са уникални в разказването на истории! Толкова пленителни и магнетични, че ги слушаш с наслада…
Вдъхновяващ и прецизен – Джон Джеймисън
А личността на Джон Джеймисън е много интересна! Той е шотландец… Точно така, от Шотландия е! Не вярвате, че човекът създал най-известното ирландско уиски е шотландец? Еми и аз не вярвах… ама е! А бащата на жена му, Джон Хайг, е един от най-известните производители на шотландски скоч! Интересно, нали? За м-р Джеймисън се знае, че бил изключително харизматичен и вдъхновяващ човек. Обичал да посещава обикновените квартални барове и да пие по питие с работниците си. Но когато ставало въпрос за работа… педантичността била безкомпромисна! Зърното, ечемикът, водата,бъчвите, отлежаването… всеки детайл бил строго следен и изпипван до пълна прецизност!
Джон превръща своята дестилерия в най-голямата в Ирландия, като увеличава производството и от 30 000 галона годишно… до 1 000 000! Семейното мото (Sine Mu), датиращо от XVI век, се следва през годините и в превод означава „Без Страх“! Има интересна история и за произхода му, но нея ще ви оставя да чуете на място. И така… следвайки го, Джон създава едно от най-меките уискита, което оцелява през две световни войни, гражданската война в Ирландия и дори сухия режим в САЩ! „Толкова меко, че бих го пил, дори да не носеше моето име.“… думи на самия г-н Джеймисън. И смея да се съглася с него… Трудно може да опитате нещо по-добро в Ирландия…
Тройната дестилация
Обиколката ни прекарва и през зала, където можем да се убедим в силата на тройната дестилация… Първо теоретично, а после и практически. Определено една от най-любимите ми части от тура! Ще имате възможност да опитате Американско уиски – дестилирано веднъж, Скоч уиски – двойно дестилирано и естествено… Джеймисън! Сами ще усетите разликата…
Кога едно уиски се нарича „ирландско“?
Както уточнихме вече, не е заради самия Джон Джеймисън, защото той не е ирландец! 😀 Шегата настрана, защото темата е много сериозна! Ирландците са строги относно закона за придобиване на това прозвище. Истината е, че то трябва да престои минимум три години на острова, за да може да бъде наречено „ирландско“! И любимото ни уиски го следва стриктно! Със сигурност срокът на отлежаване на всяко буре няма как да е еднакъв, но не е и по-малък от нужния… Интересен факт е, че всяка година се губят 2% от уискито поради изпаряване… Този процес се нарича „Ангелски дял“!
Време за питие
Неусетно е изминал около 1 час и в края на обиколката ни очаква среща с бара… Полага ни се по една напитка. Две ледчета в чашата и приятният аромат на Джеймисън, галещ сетивата… И в този момент осъзнаваш, че думите на Реймънд Чандлър (изписани по стената) са самата истина… „Една добра история не може просто да се измисли – тя трябва да се дестилира!“. А Джеймисън със сигурност е добра история…