Гложенски манастир / Glozhene Monastery

Гложенски манастир „Св. Георги Победоносец“ е един от най-впечатляващите български манастири! Достъпът до него е лесен, е… всъщност пътят е доста тесен и трудно се разминават две коли, но си е хубав и стига точно до паркинга на манастира. Но трябва да се кара много внимателно. Намира се на около 100 км от гр. София. Поема се към гр. Ябланица и непосредствено преди него се отбива за с. Малък Извор. От селото предстоят около 6 км изкачване до манастира. Препоръчвам ви да го посетите есента, когато пътят към него е обагрен от различни цветове – страхотен е!

Как възниква манастирът?

Една от легендите за манастира гласи, че през XIII в. киевският княз Георги Глож се заселва в земите на днешното село Гложене и построява там манастир, посветен на „Св. Георги Победоносец“. Иконата на светеца изчезвала на няколко пъти и била намирана от монаси на близката скала над селото. Това било изтълкувано от тях като предзнаменование и изградили нов манастир през XIV в. на възвишението над селото, където е и до днес…

Интересни факти за Гложенски манастир

Имало е и тунел, тунелът „Просечник“. Той е свързвал манастира със селото, но за жалост е затрупан от земетресение през 1928 г. Бил е използван от Васил Левски за бягство от турците и днес може да се види скривалището на Апостола. Сигурно убежище в манастира са намирали и много други революционери по време на Османското робство. Запазена е и стаята, в която е живял българският деец и общественик – Васил Друмев. Като митрополит на Търновската епархия, Васил Друмев (или митрополит Кирил, както е монашеското му име) произнася реч в защита на православието, което не се харесва от тогавашния княз – римокатоликът Фердинанд. Така Друмев е осъден на „вечно“ заточение в Гложенския манастир през 1893 г., което обаче продължило една година заради падането на правителството, до 1894 г.

Манастирът  е разположен на около 800 м надморска височина, върху отвесни скали в подножието на връх Камен Лисец. Погледнат отдалече, той наподобява средновековен замък. След преминаването на главните порти се попада в манастирския двор, който е на няколко нива. От двора се разкриват великолепни гледки към долината под скалите, а когато добавим и цветните есенни нотки… получава се нещо изключително… През тунел се достига до вътрешността му, където можете да разгледате килиите и да запалите свещичка в храма. Разходете се, опитайте се да усетите духа на това място… А гледките от прозорците не са по-малко впечатляващи и внушителни от тези в двора…