Орлови скали / Eagle Rocks

Наследството оставено ни от траките е толкова мистериозно и завладяващо, че още хилядолетия напред ще буди човешкото любопитство. Едно подобно чудновато място е скалният комплекс Орлови скали до град Ардино…

Къде се намира

Намира се на 36 км от Кърджали и само на 3 км от Ардино. Още в началото на града има кафеви табели, които отвеждат към „път до Орлови скали“… Малко е стръмен, но сравнително облагороден, като по трасето му са обособени и няколко беседки. Пътят свършва точно до старта на пътеката към комплекса, но трябва да се има предвид, че зоната за паркиране е много тясна и трябва да се паркира плътно до обграждащите пътя скали…

Начало на пътеката

Посрещна ни табела за вход от 2 лв, който не успяхме да разберем, къде трябва да платим… Има два варианта да се стигне до скалите – кратък и малко по-дълъг. Дългият маршрут (около 20 мин) е по така наречената „пътека на ардинската поезия“, където табелки със стихове на местни посрещат туристите. Заинтригувани от табелките със стихове, направихме няколко крачки по нея, но стръмността и значителната разлика във времето ни накараха да се върна към туристическата… Тя ни отне не повече от 5 мин!

Мистичните Орлови скали

Ето ги пред нас – високи около 30-тина метра вулканични скали и множество трапецовидните ниши по тях… За да сме по-точни… открити са 100 процепа, като днес са запазени цели 97 от тях! Турското име на комплекса е „Кузгун кая“, което в превод означава „гарванов камък“, но от средата на 20-ти век се е наложило името „орлови скали“… Тези скални процепи са уникални за Европа и подобни места се наблюдават само на Балканите, като по-голямата част са позиционирани в Родопите. Високи са малко по-малко от 1 м и са дълбоки около 20-40 см. Това са най-характерните за България скални издълбавания, чиито произход и период на възникване са неясни и теориите за това са няколко…

Погребални съоръжения

Според някои от учените, нишите са използвани за вертикални погребални съоръжения, където в урна е поставяна прахта на починалия. За владетелите са се правили гробници, докато за обикновените хора са се правили процепите. Следи от подобни урни не са открити в местността… А изхождайки от предположението, че са ни наследство от траките и липсата на информация, че са използвали кремиране, тази теория изглежда малко вероятна…

Кодирано съобщение

Друга идея на историците е, че това може да е оставено от траките кодирано съобщение, което все още не сме успели да разгадаем… Разположението на скалните дупки няма никакъв синхрон и това навежда на мисълта, че може и да има нещо вярно в тази теория, колкото и налудничаво да звучи…

Извършване на ритуали

Тази теория изглежда най-издържана, поради факта, че в района има намерени различни обгорени останки от глинени съдове. Счита се, че траките ги палели и ги поставяли в нишите при тържествени случаи. Друг вариант е там да са поставяни различни свещени предмети на определени дни и поводи…

За финал

Има и още няколко теории, като добив на злато и метали и змей, който се намира под скалата и пази съкровище, но те са много малко вероятни… Истината е, че едва ли някога ще знаем, за какво точно са се използвали, но мистиката и лесният достъп на мястото го превръщат в задължителна дестинация при посещение на района!