
Печ е петият по големина град в Унгария и притежава завладяваща архитектура, древна история и достатъчно забележителности, за да прекарате из него един приятен ден! Той също така е дом на първия и най-голям университет в страната, основан още през средновековието (1367 г.). Днес в него следват над 30 хиляди студенти, които превръщат града в изключително жив и динамичен.
Къде се намира и как да стигнем
Печ е разположен в южната част на Унгария, в подножието на планината Мечек. Само на 50-тина км има няколко гранични пункта с Хърватия, а в непосредствена близост е и новоизграждащата се магистрала между двете страни. Столицата Будапеща е на около 220 км и между двата града има възможност за пътуване с влак, което отнема около 3 часа. В сайта на унгарските железници (ТУК) може да откриете конкретни разписания и цени.
Разгледайте опции за коли под наем в Унгария
С останалите градове в близост няма железопътна връзка и най-удобният вариант за опознаване на района си остава автомобил. Ние пътувахме от България до Нови Сад (Сърбия), откъдето продължихме за Унгария. Може да се влезе първо в Хърватска (през пункта Бачка Паланка – Илок или моста при Ердут) и да се използва по-добрата пътна връзка към Печ. Ние направихме грешката да пътуваме до малкия пункт на Бездан – Батина. Там хърватските граничари, на които откровено отговорих, че пътуваме за Печ, решиха да не пуснат българско семейство (граждани на Европейския съюз) с две годишно дете под предлог, че пунктът е само за хървати…
Стигнали най-после до Печ, най-удобната опция за оставяне на автомобила е платеният паркинг в близост до центъра – Centrum parkoló. Лесен е за обслужване (с машини за плащане), но в пиковите часове може да е по-натоварен.
Разгледайте места за настаняване в Печ
Площад Кошут и отсрещната уличка
Нашите първи стъпки из Печ стартират от скритата търговска уличка Citrom! Извиваща се около търговски постройки, тя води до малък площад пред впечатляващата фасада на пощенския дворец (Pécs Főposta). Сигурен съм, че погледът ви ще бъде прикован от цветния покрив… Релефният герб и керемидите са изработени в местната фабрика за порцелан Жолнай (Zsolnay).
Нямаше как да устоим на изкушението от дървената барака в началото на улицата (Erdélyi Kürtőskalács), откъдето се носеше аромата на току-що изпечени козуначени коминчета… Набързо си взехме от традиционния сладкиш, препълнен с различни добавки, и се отправихме към близкия площад. На вкус бе далеч от любимите ни в Прага, но ставаше…
Просторният площад Кошут (Kossuth tér) е затворен между административна областна сграда от едната страна и универсален магазин от другата. В центъра му се издига паметник на Лайош Кошут (чието име носи) – един от най-видните унгарски политици на 19-ти век. В източния му край се намира Синагогата – една от трите все още действащи в Унгария! Построена е през 1869 г., но е основно реновирана след сериозни поражения през втората световна война. Отвън впечатление прави часовникът и надписът на еврейски, гласящ: „Дом на молитвата за всички хора“. За влизане се плаща входна такса, но бе затворена.
Към централния площад Сечени
Поемаме по основната пешеходна артерия, където интересни арт решения предпазват пешеходците от директните слънчеви лъчи и успяват да донесат лека прохлада в най-топлите часове на деня. Точно преди да достигнем централния площад, минаваме покрай църквата „Свети Себастиан“ и емблематичната градска чешма Жолнай – изработена в стил Ар Нуво от споменатата вече едноименна местна фабрика.
Ето го и най-открояващото се градско пространство в Печ – площад Сечени (Széchenyi tér)! Просторният площад е перфектна опция да се насладите на прекрасната архитектура в унгарския град, където се преплитат необарок, ар нуво, еклектика и какво ли още не. Някогашната спестовна палата (Megyeháza) и кметството (Pécs Városháza) са доминиращите около него сгради!
В центъра му се извисяват две статуи – на Света Троица и Янош Хуняди. Зоната около тях е напълно реновирана при избирането на Печ за Европейска столица на културата (през 2010 г.) и днес може да видите фонтани, пейки и красиви зелени декорации. Определено най-приятното място, където да попиете от атмосферата на града!
Джамията на паша Касим
Време е да споменем и една от основните забележителности в Печ – джамията на паша Касим (Gázi Kászim Dzsámi). Тя заема ключова позиция в най-високата част на площада, а овалният ѝ купол се забелязва отдалеч. Приема се за един от най-емблематичните примери на османската архитектура из цяла Унгария! Всъщност, османците използват останките на готическата църква от 13-ти век „Свети Вартоломей“, за да издигнат своя храм, обърнат към Мека. За да стане още по-сложна цялостната ситуация около някогашната джамия, през 18-ти век тя е превърната в католическа църква – „Пресвета Богородица“ (Gyertyaszentelő Boldogasszony).
Днес основно се използва като музей, съхранил една невероятна смесица от религии! Изрисуваните ислямски мотиви са ярко видими около изящно украсения михраб. Може да се слезе и до подземната крипта, където са погребани известни местни жители. Повече информация за работно време и входната такса има на сайта ТУК. Предлага се възможност за комбиниран билет, включващ няколко обекта – например джамията и Катедралата.
Стената с катинарите
За да се стигне до още няколко популярни забележителности е необходимо леко да се отклоним по улица Janus Pannonius, където няма как да се пропусне огромната стена от катинари на влюбени двойки (Lakatfal)! По подобие на множество европейски градове и тук може да заключите любовта си. Кога и как се е зародила тази традиция точно на това място, нямам никаква представа…
Раннохристиянския некропол
Може би най-значимият исторически обект в Печ е комплексът от раннохристиянски гробници от IV век Cella Septichora, който през 2000 г. влиза в списъка на ЮНЕСКО за световно културно наследство. По земите на днешния унгарски град през II век е основано римското селище Сопиане, което процъфтява във важен християнски център. За основната част на некропола се влиза през посетителския център, където е осигурен достъп до добре поддържаните подземни пространства с впечатляващи декорации и стенописи. Отвън може да видите надземната част от мавзолея, където са открити тленните останки на 14 скелета.
Катедралата на Печ
На близкия площад се издига великолепната Катедрала на Печ – Св. Петър и Павел (Pécsi Bazilika Szent Péter és Szent Pál)! Първоначалната базилика в романски стил е издигната през 11-ти век върху останките на раннохристиянски храм. След множество щети и разширения, днешният ѝ вид датира от края на 19-ти век. Внушителна конструкция дълга около 70 м, широка 22 м и четири кули с височина до 60 м!
Вътре е още по-възхитителна – богато декорирана с множество цветни елементи! Централно място е отредено за величествения главен олтар, а органът е истински шедьовър с над 6000 тръби. На него е свирил и самият Ференц Лист! Заслужава си да слезете и до криптата, където под живописните арки почиват тленните останки на влиятелни местни духовници.
Какво още може да се види
Може да продължите обиколката на Печ към запазената част от средновековните укрепления и кулата Barbakán или пък към някои от многото местни музеи. Градът е богат на изкуство и може да откриете музей на порцелана, музей на играчките, музей на минното дело, музей на местната история и традиции, куп художествени галерии и много други! Повечето са разположени около улица Káptalan – музейният квартал на Печ.
Около централния площад
Ние се връщаме към централния площад и околните улици… Усещането просто да се мотаете из тях е страхотно! Обходихме цялата улица Király, преминавайки покрай фантастичната сграда на Националния театър (Pécsi Nemzeti Színház). Тя е и перфектен избор да се докоснете до местната кафе култура. Открихме кафенета, където се предлагаха над 50 разновидности на кофеинови напитки!
Накрая решихме да опитаме от кафето на LYR Speciality Coffee and Food – малко заведение, предлагащо перфектни напитки и много интересни неща за хапване. Намира се на очарователното цветно площадче Jókai, сякаш останало скрито за основния поток от посетители в града… В центъра му има малък фонтан, а в миналото през него е преминавал трамвай, като 10-ина метра от линията са запазени в единия му край.
За финал
Печ има древни корени и мултикултурно наследство, което наистина ни очарова! Това е най-богатият откъм османска архитектура град в Унгария, който в миналото е играл ролята на „порта към Балканите“. Заради завладяващите постройки, оживената атмосфера и многото възможности за приятна разходка, притежава непринудено очарование и си заслужава да му се отделят поне няколко часа.