Матера / Matera

Обикаляйки Пулия, няма как да не отскочим до Матера, която дълго време е била потънала в мистерия и е определяна от мнозина за „срама на Италия“. Част е от световното културно наследство на ЮНЕСКО, беше европейска столица на културата за 2019 г., декор е на няколко касови холивудски продукции, а до преди 70-тина години част от местното население е живяло в пещерни жилища с първобитни условия…

Къде се намира, как да стигнем и къде да отседнем

Матера се намира на границата между регионите Пулия и Базиликата, но все пак попада в пределите на втория. Разположен във вътрешността на полуострова, той се характеризира с предимно високопланински релеф и е сред най-слабо развитите туристически региони на Италия. Почти на еднакво разстояние е от двете големи летища в района – Бари е на 65 км, а Таранто на около 90 км. Неапол пък е на 250 км, но също е вариант за пристигане.

 Разгледайте опции за коли под наем в Италия

Между Бари и Матера има удобни влакове на ниски цени, като продължителността на пътуването е около 2 часа. Но от престоя ни в Пулия се убедихме, че най-добрият начин за придвижване е автомобилът! Все пак е желателно да се избягват улиците на стария град… Най-добре е да си намерите място за отсядане, осигуряващо паркинг.

Определено препоръчвам Nei pressi dei Sassi! Намира се в непосредствена близост до всичко интересно в Матера и разполага с частно място за автомобил във вътрешния двор. Посрещна ни любезна възрастна дама, която не говореше и грам английски, но бе толкова лъчезарна и усмихната, че все пак успяхме да се разберем. Апартаментът бе много чист, уютен и представляваше две отделни спални с бани към тях. Перфектно за нас, понеже бяхме четирима души, а и ни струваше 97 евро! Имахме и закуска, която се сервира в един бар до центъра, но ще стигнем до нея…

Разгледайте още места за настаняване в Матера

Booking.com

Гледката от терасата на Chiesa di Sant’Agostino

Оставихме куфарите и тръгнахме да обиколим Матера… пеша! Забравете за автомобила, тук не ви е нужен! Разполагахме с цял ден, за да я опознаем и обходим. А стартът е повече от фантастичен… Отправихме се до близката тераса на женския манастир свети Августин (Chiesa di Sant’Agostino), където е най-добрата гледка в града (ТУК)! Като пощенска картичка е… Набързо добихме представа, какво ни очаква – една прекрасна бъркотия от каменни домове, тесни улици и извити стълбища… Нямахме търпение да се впуснем в нея!

💡 Матера е построен на стръмни скали, където едва ли сте си представяли, че може да изникне град. Точно това предразполага на места да се разкриват прекрасни гледки… Правете много снимки! Всеки ъгъл поднася различна изненада…

Първи стъпки в Матера

Беше обяд и гладът напираше в нас… Деляха ни около 400 метра от набелязаното място за хапване, затова тръгнахме директно към него. Но и без да изпускаме от поглед панорамния изглед към старата част на града, наричана още „Саси“ (Sassi di Matera) или в превод – „Камъните на Матера“. Малко стъпала, няколко тунела и още един зрелищен поглед от площадката над Chiesa di San Pietro Barisano (ТУК).

Обяд в Street Food Il Rusticone

Още преди да пристигнем в Матера бяхме сигурни, къде ще обядваме! Обичаме стрийт фууд-а в Италия, а едно от най-добрите места за типична улична храна е Il Rusticone. Намира се на комуникативно място до главния площад Piazza Vittorio Veneto и разполага с няколко малки масички на улицата. Нямахме търпение да опитаме популярния в този регион сандвич Pucce, приготвен от специално тесто и винаги пресни продукти. Поръчахме си няколко разновидности, като всяка порция струваше 7-7,50 евро – актуалните цени може да видите в сайта на заведението. Хрупкава коричка и съвършен вкус!

Около Piazza Vittorio Veneto

Преди да се отдадем на опознаване на Sassi di Matera, пообиколихме малко модерната част. Основното място за срещи и разходки на местните е централният площад Piazza Vittorio Veneto. Palazzo dell’Annunziata е най-впечатляващата сграда на него, а най-туристическият обект е подземният воден резервоар Palombaro lungo. Предшественикът на съвременната водоснабдителна система е бил част от скална църква, което му придава много интересен вид и може да бъде посетен срещу такса от 3 евро. За жалост бе затворен при нашето посещение…

Гледката от Belvedere Luigi Guerricchio

Ако не се бяхме подготвили предварително, щяхме да се зачудим, защо толкова много хора се отправят към няколкото свода в единия от ъглите на площада. Но ние знаехме, че там се разкрива още една прекрасна панорама към сасите. С излизането на терасата Belvedere Luigi Guerricchio просто останахме без дъх… Море от каменни къщи, накацали буквално една върху друга и обърнати във всевъзможни посоки… А на върха се извисява катедралата на Матера. Вече сме в Sasso Barisano!

💡 Старата част на Матера (Sassi di Matera) е разделена на два квартала – Sasso Barisano и Sasso Caveoso. Първият е по-развит и преобладават каменните къщи, дворци, църкви, ресторанти и хотели. Вторият е по-автентичен, малко изоставен и дава ясна представа за това, какъв точно е бил животът тук до съвсем скоро…

Из търговските улици на модерна Матера

За да засилим все повече очакванията си към старата част на Матера, продължихме разходката си из новата! Основните търговски и пешеходни улици са via del Corso и via Domenico Ridola. По тях са разположени предимно магазини от всякакъв характер, заведения и тук-там някой скрит храм. Между тях е просторният площад с едноименната църква San Francesco. И сякаш не ни стигаше огромната прилика в структурата и името на селището с Модика, че се появи и шоколадът… Имаше нещо като фестивал на шоколада и не ни трябваше много размисъл, за да се завъртим около шатрите и да дегустираме…

Дегустационните количества не ни бяха достатъчни, за да заситим нуждата от десерт, а февруарското слънце, което ни донасяше по-скоро пролетно настроение, ни подтикваше да похапнем джелато. Широко открехнатите зелени порти на занаятчийската лаборатория I Vizi degli Angeli – Gelateria Artigianale са особено притегателно място за всеки посетител на Матера… Все още не се бяхме изгубили из тесните лабиринти, но тук определено се изгубихме в разнообразието от експериментални вкусове… Имаше дори с мащерка!

Гледката от Belvedere di Piazza Giovanni Pascoli

Напълно удовлетворени достигнахме края на улицата и площада Piazza Giovanni Pascoli с поредната страхотна гледка! Няма как да не прекараме няколко минути в мълчаливо съзерцаване на Sassi di Matera… А оттук може да се добие най-ясна представа за структурата на града. Ясно личат двата квартала, а фронтално срещу нас е Sasso Caveoso и доминиращата на върха скална църква Chiesa Rupestre di Santa Maria di Idris.

Повече за Матера

Със своята около 9 хилядолетна история, този забележителен град е сред най-старите постоянно обитавани селища в света! Някогашното население е създало уникална мрежа от пещери във варовиковите скали, около която продължава да се гради животът на местното население и до днес. И ако сега по-голямата част от тях е превърната в малки магазинчета, очарователни ресторанти, художествени галерии, музеи, бутикови хотели и друг тип обекти обслужващи развитието на туризма, то до 50-те години на миналия век пещерните жилища са били обитавани от около 20 000 местни жители! Докато Италия се прочува по света със своя ренесанс, барок, изкуство и култура, то в Матера времето е спряло…

За последните 70 години градът изминава дълъг път, за да се покаже като едно от най-интересните места за посещение в южната част на страната. През 1993 г. влиза в списъка за световно културно наследство на ЮНЕСКО, а в началото на новото хилядолетие се появява като декор на някои емблематични филми – „Страстите Христови“, „Бен-Хур“, „Мария Магдалена“, „Джеймс Бонд“ и др. През 2019 г. побеждава кандидатурите на много по-популярни италиански градове, за да се превърне в европейска столица на културата, заедно с българския Пловдив.

Из старата част на Матера (Sassi di Matera)

Време беше да зарежем урбанизираната част и се впуснахме в изследване на стръмните алеи с множество стъпала… Разходката из Sassi di Matera може да се опише с една дума… наслада! Най-добрият план за обикаляне е просто да се изгубите… На моменти минавахме буквално върху покривите на някои къщи, влизахме в дворовете им или стигахме до прага на входните врати… И все пак, по-основните улици, които може да използвате за ориентир, са via Bruno Buozzi, via Muro, via delle Beccherie, via Duomo и via Fiorentini. По тях има симпатични заведения и магазини за типични местни продукти.

Скалната църква Chiesa Rupestre di Santa Maria di Idris

Из Матера има над 120 скални църкви! Най-емблематичната е Chiesa Rupestre di Santa Maria di Idris, кацнала на върха на скалата. Всъщност, така е внедрена в нея, че гледайки я отдалеч, човек може и да не разбере, че там има църква! Представлява хармонична съвкупност от скална и допълнително изградена конструкция. Успяхме да стигнем до нея, но не и да влезем вътре… Но пък едноименният площад сам по себе си се явява панорамна площадка, даваща още една прекрасна и непозната гледна точка към Матера и нейната гъста мрежа от каменни къщи…

Каньонът La Gravina

Обиколете я цялата за да хвърлите поглед и към дълбокия каньон, с който граничи от другата страна градът. Наричан от местните „La Gravina”, той се появява благодарение на криволичещата през него река. За да се стигне до отсрещния бряг се преминава през няколко въжени моста и различни туристически пътеки, които отвеждат към изоставените древни пещери. Удачно е да се впуснете в подобна разходка, ако разполагате с повече от един ден. Затова има и по-лесен вариант за достигане до там, но ще ви го споделя малко по-нататък…

Автентичният начин на живот в Casa Grotta di Vico Solitario

Най-добрият начин да се разбере и усети какъв е бил животът на местните е да се посети някой от превърнатите в музей скални домове. Ние избрахме това да е Casa Grotta di Vico Solitario. Знаехме, че се намираме някъде над нея, но ни се наложи стриктно да следваме поставените табели, за да не се изгубим из тесните стълбища… За да се влезе вътре се плаща вход 5 евро, като може да видите актуалните работни часове в сайта (ТУК).

Тясната кухня с огнището, нишите в стените за съхранение, малката фамилна маса, на която се е разполагало единственото ястие, леглото с дюшек, натъпкан с царевични листа, тъкачният стан и конюшнята пораждат много смесени чувства у нас… Отделно е залата за съхранение на снега, която е служила за хладилно помещение и е едно уникално практично решение за условията на живот, които са имали местните. Цялото обзавеждане вътре е напълно автентично и подредено до голяма степен така, както е изглеждало в миналото…

И не е за вярване, че това минало всъщност са 50-те години на 20-ти век! До съвсем скоро там са съжителствали многочислени семейства и разнородни селскостопански животни… без електричество и канализация! Жителите в сасите са тотално пренебрегвани от обществото и набедени за „срама на Италия“. Из пещерите започват да се реят зарази и болести, които драстично увеличават детската смъртност… През 1931 г. писателят Карло Леви е изпратен в затвор около Матера и описвайки в книгата си жестоката реалност, която вижда там, променя драстично съдбата на града… Правителството приема закон, с който изселва насилствено хората от пещерите и ги премества в апартаменти, а скалните ниши се превръщат в общинска собственост.

Към Cattedrale di Matera “Maria Santissima della Bruna” и Piazza Duomo

Още под въздействието на видяното, поехме отново из витите стълби и тесните проходи на стария град… Тази част на Матера определено е по-голяма, отколкото очаквах. За да се прекосят разстоянията си отнема време. А ако идвате през лятото, сянка почти няма! Чаровните маслинови дръвчета и поредната страхотна гледка към скалната църква и Piazza San Pietro Caveoso, ни накараха набързо да забравим за срамното минало на града и да продължим да го проучваме с удоволствие…

Стигаме и до най-високата точка в Матера (401 м н.в.), а именно Piazza Duomo и намиращата се на него катедрала от 13-ти век Cattedrale di Matera “Maria Santissima della Bruna”. И докато единственото впечатляващо по семплата фасада, окъпана в жълто от яркото зимно слънце, е розовият прозорец с шестнадесет лъча, то отвътре си заслужава да бъдат видени множеството изрисувани и позлатени елементи.

Залез над каменния град

Подредихме перфектно плана си, за да може да сме точно тук по време на залез. Просто седнахме на каменния дувар, за да проследим бързо скриващото се слънце… Осъзнаваме, че Матера е зашеметяваща… Историята и уникалността ѝ ни плениха!

Последно скитане из Сасите

Впускаме се в едно последно скитане из „купчината от камъни“, както се превежда името на града. На моменти се чувстваме така, сякаш сме в изгубен по южните земи на Италия град от близкия изток… Древен Йерусалим или Витлеем. Но зелените капаци по прозорците, моторите и простряното навсякъде пране ни подсказват, че все пак сме на ботуша!

Нощните светлини на Матера

Имахме достатъчно време да се приберем до апартамента, за да се освежим, преди да излезем за нощна разходка и вечеря. Удобството да си на една крачка от всичко интересно! А вечер Матера се преобразява… Разноцветни лампи озаряват старата част, придавайки ѝ допълнително очарование и мистерия… Познатите вече места за наблюдение са перфектен избор за няколко нощни снимки!

Време за вечеря – Taverna La Focagna

Заслужихме си вкусна вечеря след цялото това изкачване и спускане! Изборът ни на локация се сведе до автентичната Taverna La Focagna. Изключително уютна отвътре, декорирана с богата етнографска колекция от артикули и сервираща традиционна за Матера храна! Тук следват максимата, че страхотната храна е съчетание от местните, евтини и достъпни продукти (Cucina Povera). Хлябът, чушките и лукът са от нещата, които трябва да се опитат задължително! Ние си взехме onions alla materna (4 евро) и два вида паста (по 9 евро). Порциите са щедри, а цените разумни. Местното наливно вино също бе много добро! Останахме очаровани от цялостната атмосфера и вкусната храна.

Тръгвайки си от заведението се натъкнахме на все още работещите щандове отрупани с шоколадови изкушения и не се сдържахме да си вземем малко шоколад с шамфъстък за следващите дни и по една канола за десерт… Нищо, че не сме в Сицилия!

Малко кадри под утринните лъчи

Истината е, че нямахме търпение да се събудим, за да се насладим още веднъж на удивителните гледки… Преди да поемем към Бари ни оставаше да закусим, но решихме да си удължим разстоянието до кафенето, като направим още една разходка с поглед към Sassi di Matera, окъпана в утринни лъчи и безвремие… Добро утро, Матера!

Закуска в Caffè Schiuma

От мястото за настаняване ни се полагаше закуска, която се сервираше в Caffè Schiuma. За да стигнем до типичното италианско кафене, с отрупани от различни сладкиши витрини, се наложи да преминем по някои непознати улици с препятствия! Вътре бе доста натоварено, а опашката от чакащи за кафе се увеличаваше, което може би правеше персонала малко по-раздразнителен… Пренебрегнахме тази негативна нотка и се потопихме в италианското ежедневие с горещо капучино и прясно изпечен кроасан!

Да си намерим пещера около Belvedere Murgia Timone

Колкото и да не ни се иска… бе време е да си тръгнем от Матера. Но не и без да разгледаме най-древните пещери на хълма отвъд дерето на реката. Обещах да ви разкрия, как да се стигне до там по-лесно… Зададохме в GPS-а на автомобила Belvedere Murgia Timone и паркирахме на просторната площадка. Именно оттук е заснета сцената с разпятието от филма „Страстите Христови“. А Матера отсреща наподобява швейцарско сирене, осеяна с пещери и тунели… Съветвам ви да излезете от утъпканите пътеки и да си намерите пещера с невероятен изглед…

За финал

Това е… скръбната красота на Матера! За разлика от повечето други италиански градове, тук никога не са имали златен век… Само бедност и мизерия… Много от изселниците така и не са споменавали, че произхождат от сасите, а са си измисляли нови корени… най-вече от срам! Но днес сякаш Матера най-после получава своята заслужена роля и изживява ренесанса си!