Още изготвяйки плана за пътуването ни из Трансилвания, бях сигурен, че кулминацията ще е Сибиу! Приветливи градски площади с цветни кокетни къщички и завладяваща приказна атмосфера… През 2004 г. историческият център на най-големия средновековен саксонски град става част от списъка на ЮНЕСКО за световно културно наследство, а през 2007 г. Сибиу е Европейска столица на културата. Тези две събития преобразяват града и му дават невиждан досега туристически тласък!
Повече за Сибиу
През 1190 г. немските саксонци из Трансилвания се заселват около обезлюдено римско селище и основават свое такова – Херманщад. То успява да се изгради като важен търговски център за Унгария, Полша и Влахия и да се превърне в процъфтяващ средновековен град, опазил се от набези основно на татари и османци, както и от гнева на влашки владетели, като Влад III Цепеш. С разпадането на Австро-Унгария след Първата световна война, Трансилвания и Сибиу стават част от Велика Румъния. След Втората световна война идват тежки дни за местното население, защото хиляди саксонци са насилствено депортирани. След 50-те години на миналия век следват и масови изселвания на немците, като едва около 2000 души остават в града, а сред тях е и бъдещият учител по физика и президент на Румъния от 2014 г. – Клаус Йоханис.
Къде се намира, как да стигнем и къде да отседнем
Сибиу се намира в централна Румъния, в подножието на Фъгърашките планини и по бреговете на река Цибин. На около 300 км северозападно е столицата Букурещ, като пътуването между двата града може да се осъществи по впечатляващия планински път Трансфъгърашан, който пресича планината и предоставя невероятни гледки! Именно по него пристигнахме и ние, обикаляйки из Румъния с автомобил. С Румънската столица има още железопътна и самолетна връзка. Градското летище е добре свързано с центъра на града и няколко автобусни линии могат да ви откарат до там за около 30-тина минути.
Разгледайте опции за коли под наем в Румъния
В Сибиу останахме две вечери, като резервирахме уютна стая в долния град, на границата със старата част – Old town cataleya. В района има възможност за платено целодневно паркиране и в нито един момент нямахме проблем да намираме свободно място в близост. Сградата има голям тих двор, а стаята бе много просторна, с огромна баня и достатъчно място да си прибираме бебешката количка, без да е необходимо да прескачаме постоянно багаж. Собствениците са много мили, получихме страхотно посрещане и някои полезни съвети.
Разгледайте още места за настаняване в Сибиу
Booking.comГолемият площад
Още от 15-ти век, всичко по-интересно в Сибиу се случва около главния площад – Големият площад (Piața Mare). Няма как да пропуснете изненадващо голямото за средновековен площад пространство, заобиколено от най-емблематичните сгради в града. Като красивата Римо-католическа църква от 18-ти век, изградена в изящен барок – Biserica Romano-Catolică Sfânta Treime. Също и някогашната резиденция на барон Самуел фон Брукентал (Muzeul Național Brukenthal), която се превръща в музей през 1817 г. и това я прави първия музей в Румъния! В началото на 20-ти век пък се появява доминиращата сграда на кметството (Primăria Municipiului Sibiu), чиято първоначална роля е била да служи като банка. Строена е в еклектичен стил, с елементи на ар нуво.
Допадна ни настроението тук, с многото детски смях и викове около фонтана, групите туристи, снимащи се на всеки ъгъл и възрастните местни жители, окупирали повечето пейки. Прекарвахме част от вечерните си разходки тук, минахме и рано сутрин, когато градът все още се събуждаше, също и през най-топлите часове, за лека прохлада от водните струи…
Кулата на Съвета
Ще е трудно да не забележите високата кула от 13-ти век в североизточния му край, това е Кулата на градския съвет (Turnul Sfatului). Строена е като част от вътрешните крепостни стени, а в миналото е служила като хамбар за зърно, противопожарна кула, затвор и ботанически музей. Днес предлага една от най-добрите панорамни гледки над Сибиу. Заслужава си да платите символичната такса, за да се качите до върха и да погледнете отвисоко близките площади и червените покриви.
Малкият площад
Именно тунел в подножието на кулата е връзката между големия и малкия площад (Piața Mică). Обграден е от множество живописни сгради и, може би, защото бе първото посетено от нас място, се превърна в любимата ни част от Сибиу! Той е създаден около 15-ти век и приютява някои от най-добрите местни ресторанти и все още запазени занаятчийски работилници. В центъра му са поставени интересни дървени щандове, предлагащи местни продукти и сувенири. Вечер настроението е още по-приятно, а за да се потопите в атмосферата му, може да се слеете с скупчилите се около улични музиканти тълпи, или пък да седнете на някое от очарователните заведения със студена бира в ръка (Kulinarium е едно добро решение – може да прочетете повече за него в „Местенца за хапване в Сибиу“).
Мостът на лъжите
Сред най-емблематичните места в Сибиу е първият в Румъния железен мост (от 1859 г.), известен още и като мостът на лъжите (Podul Minciunilor). Една от основните легенди за произхода на името му е свързана с местни търговци, обсъждащи на него идеи, как да измамят клиентите си. Друга пък гласи, че мостът скърца и дори може да се срути, щом някой излъже, докато се намира на него. И последната, която чух, е че като романтично място и предпочитано такова за срещи на влюбени двойки, мостът е чул много романтични, но неистински слова… Но най-правдоподобно звучи теорията, че днешното му име се дължи на малка грешка в превода от първоначалното му немско наименование – Liegenbrücke (легнал мост/без опорни колони), много идентично на Lügenbrücke (мост на лъжата).
Къщите с очи
Различни по форма и големина, капандурите по червеникавите покриви на къщите, силно наподобяващи очи, са се превърнали в символ на Сибиу! Колкото и да създават илюзията за наблюдателници, най-вероятната причина за появата на тези отвори е вентилация на таваните. Фактът, че са предимно разпространени в района около Сибиу, навежда на мисълта, че сигурно са измислени от местен майстор. Насладете им се навсякъде из града! Най-интересните и ярки примери срещнахме из долния град…
Долният град
Дори и само заради тях, разходка из улиците на долния град си заслужава! Признавам си, че всичко това с долен и горен град предварително ми изглеждаше много странно… Единият град е долу, другият горе!? Но си е точно така… Докато историческият център процъфтявал, сформиралият се район около крепостните стени функционирал предимно с производствени цели. Затова и там няма да откриете исторически паметници, но пък в него има скрито селско очарование и две малки площадчета, превърнали се в мои абсолютни фаворити. Първият е Piața Coroana, който беше на един хвърлей разстояние от апартамента ни, а вечер се превръщаше в прекрасно място за питие, а вторият е оставащият скрит за туристите площад на златарите (Piața Aurarilor), запазил своето автентично излъчване…
Стълбите между двата града
Стълбите… ах, стълбите! Разходките из Сибиу са белязани от безкрайно катерене между градските нива… Много любимо занимание на всички, дръзнали да го посетят с шест месечно бебе в количка! И все пак, стълбищните проходи се оказаха може би визуално най-грандиозните места в града. Няма как да останете безразлични спрямо гледката към Кулата на стълбите (Turnul Scărilor) и Евангелската Катедрала (Catedrala Evanghelică “Sfânta Maria”) – ТУК! Пасажът от стъпала (Pasajul Scarilor) е изграден през 13-ти век с двойни стълбища и арки, за да свързва двете части на града. Днес около него са разположени няколко приятни заведения, създаващи страхотна атмосфера.
Заслужава си да преминете през още два подобни прохода от долния към горния град! Първият е улицата под моста на лъжите (Strada Ocnei), заобиколена от живописни къщички и отвеждаща в сърцето на малкия площад, а вторият отново води до там и дори дълго време е бил основната връзка, понеже е значително по-стар – от 15-ти век. Това е Pasajul Piața Aurarilor, който носи усещането за портал на времето и преминавайки през него, сякаш се връщате хилядолетия назад… Също така е и перфектен фон за атрактивни снимки!
Най-старият градски площад
Останал в сянката на другите два, най-старият градски площад е Piața Huet, още едно от задължителните места за посещение. От едната му страна чинно са наредени цветни фасади, които подкрепени от единственото немско училище в града, успяват да ни пренесат в Германия. Отсреща им са крепостните стени, приютили стилни кафенета с гледка към долния град. На най-широкото място се издига статуята на саксонския епископ Георг Даниел Тойч, преместил епископското седалище на Трансилвания от Биертан в Сибиу. А пък в тясната пътека около кулата на стъпалата е Къщата на калфите (Casa Calfelor), с дървения стълб отпред, препълнен от забити пирони и носещ интересна легенда, пазеща спомена за пътуващите занаятчии.
Катедралата на Сибиу
И разбира се, над всичко на площада доминира внушителната Катедрала – Catedrala Evanghelică “Sfânta Maria”. Построена е в началото на 16-ти век върху стара римска базилика и може да бъде посетена срещу символична входна такса. Има интересни сводести тавани, красиви витражи и най-големият църковен орган в Румъния. А около 200 стръмни стъпала отвеждат до върха на високата малко под 74 м. камбанария, за да може да получите най-добрата гледка над града! Няма как да се изкачите до по-високо място в Сибиу от това…
Главната пешеходна улица
Широката пешеходна улица Nicolae Bălcescu е основната търговска зона на Сибиу! Започва от Piața Unirii, където най-често пристигат туристите, и се явява своеобразен вход към стария град, за да ги отведе към сърцето на големия площад. Запълнена е от разнообразни магазини, кафенета, пекарни, ресторанти и какво ли още не. Попивайки от атмосферата ѝ, хвърляйте по един поглед към построените в провинциален барок през 18-19-ти век сгради.
Православната Катедрала и къщата с кариатидите
Сибиу е дом на втората най-голяма православна катедрала в Румъния – Catedrala Ortodoxă “Sfânta Treime”. Намира се леко встрани от основните забележителности, но определено си заслужава да се отбиете. Построена е във византийски стил, а за фасадата са използвани жълти и червени тухли. Огромният купол е обграден от четири кули, като двете по-високи (около 45 м), в комбинация от няколко арки, изграждат внушителния вход. Такса за посещението не се заплаща и може спокойно да влезете и разгледате позлатения полилей, цветните мозайки и сложните дърворезби.
Стигнали веднъж до тук, не пропускайте да изминете около 150-те метра до една от най-интересните сгради в града – къщата с кариатидите (Casa cu Cariatide). Построена е от вдовицата на трансилвански граф в края на 18-ти век и се отличава с бароковия си стил. Въпреки че не може да се влезе вътре, двете женски статуи, служещи за стълбове до входа, привличат погледите на минувачите.
Крепостната стена и кулите
През средновековието Сибиу е разполагал с една от най-внушителните укрепителни системи в Източна Европа, включваща 39 отбранителни кули! Понеже от югоизток са били по-сериозните набези за завладяване на града, там се е налагало често да бъде подсилвана, което е довело до запазването на този участък в максимално добро състояние. Излизайки на очарователната Strada Cetății, ще минете последователно през Архиепископската кула (Turnul Archebuzierilor), Грънчарската кула (Turnul Olarilor) и Дърводелската кула (Turnul Dulgherilor), като последните две са свързани помежду си с добре запазен дървен тунел по стената.
Освен приятната разходка по може би най-колоритната улица в града, минете и отвъд укрепленията, за да пресечете спокойния зелен парк, заел пространството между вътрешните и външните крепостни стени. Няма как да не забележите Дебелата кула (Turnul Gros) от 16-ти век, където се е провело първото театрално изпълнение в Сибиу, а днес е част от местната филхармония.
Тайните дворове
Ако в даден момент решите, че тълпите от хора ви идват в повече, то може да избягате от тях, шмугвайки се зад някоя отворена дървена порта… Така ще откриете тайните дворове на Сибиу! Това са вътрешни пространства на жилищни сгради, преобразени в барове, градини или пък скрили някоя реликва, като статуята на Йоан Непомук (St. Ioan Nepomuk), поставена в двора на Римо-католическата църква. Ако имате късмет, те могат да ви разкрият цял един нов облик на Сибиу!
Сибиу сутрин и вечер
Другият вариант да получите града само за вас са разходките рано сутрин! Да обикаляш из почти пустите улици на Сибиу, за да усетиш, как градът се събужда пред обектива ти… страхотно изживяване! Познатите площади, но безлюдни, все още недокоснати от туристи и местни… На моменти те наблюдават само очите от покривите.
Сибиу се оказа изключително романтичен град, което осезаемо се усеща вечер. Ако се чудите, дали си заслужава да пренощувате, то отговорът е ДА. Да попиете от нощната му атмосфера е сред основните неща, които може да направите тук!